X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kryjówki, stroje maskujące i cierpliwość. Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:00
Fotografowanie naszych "braci mniejszych" to trudna sztuka, która wymaga poświęceń. W Czwórce o swoich doświadczeniach opowiadał nagradzany wielokrotnie młody fotograf Mateusz Piesiak. 
Audio
  • Jak mądrze i bezpiecznie fotografować dzikie zwierzęta? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Alitsiya/Shutterstock.com

Wiele zwierząt negatywnie reaguje na widok samej sylwetki człowieka. Dlatego należy zadbać o to, by jak najmniej tego człowieka przypominać, np. zakładając specjalny strój maskujący Mateusz Piesiak

Niektórzy, chcąc uzyskać jak najlepsze ujęcia niestety nie respektują obowiązującego prawa i często łamią przepisy, zaburzając tym samym spokój zwierząt. Jak fotografować zwierzęta we właściwy sposób, by było to bezpieczne i niestresujące zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia? - Ważne, by nie przedkładać zrobienia dobrego zdjęcia nad dobro zwierząt - mówi ekspert. - Zanim wyszedłem, by zrobić pierwsze zdjęcie, starałem się zgromadzić odpowiednią wiedzę, m.in. na temat okresu aktywności danego gatunku, która pozwoli mi zrobić dobre zdjęcie bez płoszenia zwierzęcia.

Ludzie szukają piękna, a w dużych miastach ciężko znaleźć coś ciekawego. Dlatego następuje moment, gdy zbliżają się do natury - kupując lustrzankę i fotografując. Niestety, nie zawsze robią to mądrze Mateusz Piesiak

Jak przygotować się do fotografowania płochliwych ptaków? Czym są "czatownie" i w jaki sposób należy je budować? Dlaczego robienie zdjęć warto zaczynać przed wschodem słońca i dlaczego nie należy "ułatwiać sobie pracy", ustawiając np. patyczki przed ptasimi gniazdami? Czym na zdjęciach objawia się stres u zwierząt i czy rzeczywiście widać go w kadrze? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie sprawdziliśmy także, co słychać w przyrodzie: czym są kiełże i w jaki sposób wypierają nasze rodzime gatunki zwierząt? Dowiedzieliśmy się także, jak sprawić, by nasze czworonogi pomagały innym czworonogom - odwiedziliśmy banki krwi dla zwierząt. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś przedstawiliśmy psy myśliwskiej rasy posokowiec bawarski.  Jak je hodować i jakie mają wymagania? Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 10.12.2018 >>>

gil ptak zima 1200 free
Zimowe ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Mateusz Piesiak (fotograf dzikiej przyrody)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sekrety fotografa przyrody. "Tuż przed świtem niebo płonie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 17:20
Fotografia przyrodnicza wymaga odpowiedniej wiedzy, starannych przygotowań i mnóstwa czasu spędzonego często w bardzo trudnych warunkach, np. w wodzie, na wietrze, czy w bagnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń