X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przekleństwa - do czego nam służą?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:55
Z badań CBOS wynika, że ponad jedna czwarta polskiego społeczeństwa przyznaje, że nie używa wulgaryzmów. Dwie na trzy osoby przyznają natomiast, że posiłkują się przekleństwami w sytuacjach stresu, pod wpływem silnych emocji - także pozytywnych.
Audio
  • Psychologiczne aspekty przeklinania. Jak wyrażamy siebie poprzez wulgaryzmy (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Problem stanowi nie tyle samo używanie przez nas wulgaryzmów, ale proporcje w naszym codziennym języku - między słowami potocznie uznawanymi za wulgarne, a innymi zasobami językowymi prof. Silvia Bonacchi

- Wulgaryzmy zwykle służyły do tego, by wyrazić siebie, silne emocje. Wyrózniały pewne grupy społeczne. Zwykle przypisywano używanie wulgaryzmów osobom, które nie mają wykształcenia, i dużych kompetencji językowych, a także nie potrafią panować nad emocjami - mówi prof. Iwona Burkacka. - Trzecią funkcją wulgaryzmów jest prowokacja – wywołanie skandalu towarzyskiego, obyczajowego. Dopóki wulgaryzmy były tabu, ich używanie wywoływało silne reakcje i mogło przynieść rozgłos.

Dewulgaryzaja to proces naturalny - słowa "wycierają się", "zużywają", pojawiają się w przestrzeni medialnej i wchodzą do codziennego języka prof. Iwona Burkacka

A jak tłumaczyła prof. Silvia Bonacchi, w większości języków i kultur wulgaryzmy mają podobną genezę, a ich używanie - przyczyny. - Natomiast obszary, które przyjęte są za tabu, czyli zakazane, różnią się - tłumaczyła ekspertka. - 

Dlaczego przeklinamy? Dlaczego łatwo uczymy się przekleństw w obcym języku? Dlaczego używanie wulgaryzmów staje się modne i czy można zaobserwować  wzrost akceptacji dla przekleństw w naszym życiu publicznym? Jak dużą moc mają przekleństwa i czy czasem nam… pomagają w życiu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 16.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego asertywność w związku jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:30
Niezależnie od tego, czego dotyczy odmowa, zdarza się, że bardzo trudno jest powiedzieć "nie". - Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy sami nie mamy wyraźnie ustalonych granic - przekonuje Patrycja Wonatowska z Instytutu Pozytywnej Seksualności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt z własnym ciałem. Jak zacząć słuchać siebie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 09:55
- Nasze ciało mówi do nas cały czas, wysyła do nas sygnały, tylko my go nie słuchamy - przekonuje Anita Michalska, trenerka i coach.
rozwiń zwiń