X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
Audio
  • Jakie może być życie po diagnozie SM (Strefa Prywatna/Czwórka)
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjna
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjnaFoto: Adobe Stock

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 50 tys. osób i liczba ta z roku na rok rośnie. Większość z nich to kobiety w wieku 20-40 lat. - Przebieg choroby jest inny dla każdej osoby - mówi dr Joanna Heidtman, psycholog. - Mimo że dużo o niej wiemy, o prawidłowościach medycznych, to to, jak będzie to silne, poważne, jaki będzie przebieg, jak będziemy tego doświadczać to jest to indywidualnie różne - dodaje. 

Objawy stwardnienia rozsianego są różne, ludzie różnie chorują. Wielokrotnie może się to zacząć od nieswoistych objawów neurologicznych, które mogą zaobserwować u siebie nawet młodzi ludzie.  

Gdy choruje się na chorobę chroniczną - która będzie z nami do końca życia - to trzeba się nastawić zupełnie inaczej. Życie będzie trwało z tą chorobą Joanna Heidtman

- Nie miałam typowego wejścia w SM - wspomina Magda. - Kilka miesięcy temu usłyszałam diagnozę. A zaczęło się od tego, że mi bardzo banalnie zdrętwiały nogi. Potem była tomografia, rezonans, tomografia. Dostałam diagnozę, której nikt się nie spodziewał - ani ja, ani lekarze - dodaje. 

Magda podkreśla, że kilka miesięcy od diagnozy w jej życiu nie zmieniło się nic. Marta Niedźwiecka ocenia to, jako dobrą absorpcję choroby. Ale reakcje na diagnozę są różne. Jak radzą sobie z tym pacjenci? Jak diagnoza zmienia postawy chorych? Co jest ważne? Czy choroba weryfikuje znajomości? Jak wpleść SM w normalną tkankę życia? I co z tym wszystkim ma wspólnego seksualność? O tym m.in. w "Strefie prywatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Magda (chora na SM), dr Joanna Heidtman (psycholog), Marta Niedźwiecka (psycholog i sex-coach)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja dzieci. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 10:00
Depresja jest chorobą, która coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. W młodym wieku jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia - mylona z buntem i złym wychowaniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gryżewski: mózg to najważniejszy organ seksualny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:06
Seks jest wszędzie – na ulicy, w prasie, w mediach, w pracy, w szkole. Wiele młodych osób wierzy w lansowane mity. Jak się temu oprzeć? Nie wpaść w lęk zadaniowy lub anoreksję seksualną?
rozwiń zwiń