Żywność GMO. Co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:42
Wokół żywności genetycznie zmodyfikowanej narosło już wiele mitów. Nie wszyscy jednak wiemy, w jakim celu wykorzystujemy geny w jedzeniu i że modyfikowanie żywności nie jest wcale nowym zjawiskiem. 
Audio
  • Żywność modyfikowana może okazać się zdrowsza? Komentuje dr Jacek Polak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/gpointstudio

W wyniku działalności człowieka zmieniły się właściwie nie do poznania m.in. banany, kukurydza, arbuz, bakłażan czy marchew. Czy jesteśmy dziś otoczeni żywnością zmodyfikowaną? I jaki ma ona wpływ na nowoczesne rolnictwo?

- Są przewidywania na rok 2050, że produkcja żywności będzie musiała ulec podwojeniu. Pomóc w tym mogą nowe technologie produkcji roślin. Wśród nich są także te genetycznie modyfikowane - mówił dr Jacek Polak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

- Rośliny modyfikowane genetycznie wymagają stosowania mniejszej ilości oprysków środkami owadobójczymi, bo dzięki odpowiednim modyfikacjom rośliny są chronione przed różnymi gatunkami insektów - zwracał uwagę rozmówca Oliwia Olczyk

Ekspert wskazywał też, że dzięki genetycznej modyfikacji rośliny mogą w przyszłości zawierać znacznie więcej właściwości odżywczych. W jaki sposób naukowcy wspierają nowoczesne rolnictwo? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Jacek Polak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.15

ac/kd


Czytaj także

Nowe badania naukowców: śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem dnia?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:58
Zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Mówiono, że to, co zjadamy rano, wpływa na nasz metabolizm i dostarcza energii na cały dzień. Inaczej twierdzą naukowcy z Melbourne przekonując, że ten posiłek jest w naszej diecie zbędny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wartość energetyczna produktów. Kiedy dostarczamy energii, a kiedy tylko się najadamy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:53
Naukowcy z Komitetu Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej (ang. Physicians Committee for Responsible Medicine) postawili tezę mówiącą o tym, że produkty wegańskie sycą bardziej, niż te pochodzenia zwierzęcego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z Łodzi projektują mikroczujniki do badania żywności

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:25
Nawet jeśli staramy się czytać składy produktów spożywczych na opakowaniach, często i tak nie wiemy jakie szkodliwe mogą być substancje, które się tam znajdują. Jednymi z nich są aminy biogenne, które w nadmiernej ilości mogą powodować rozwój nowotworów.
rozwiń zwiń