X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego pożar katedry Notre Dame poruszył świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 09:39
Przez wiele lat była świadkiem wojen, rewolucji i wszystkiego, czego od czasów średniowiecza doświadczał Paryż. W zeszłym tygodniu stanęła w płomieniach, a walkę z pożarem obserwował cały świat. Francja zjednoczyła się wokół tego wydarzenia, które rozpoczęło wielką dyskusję na temat ochrony zabytków.
Audio
  • Jak chronić zabytki takie, jak katedra Notre Dame? (Czat Czwórki)
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Viacheslav Lopatin/shutterstock

Notre Dame to nie tylko mury. To wielowymiarowa legenda, element europejskiej tożsamości dr Ryszard Żółtaniecki

- Katedry średniowieczne, a przede wszystkim gotyckie były budowane metodą prób i błędów. Niektóre z nich w trakcie budowy potrafiły zawalić się nawet kilkanaście razy - mówił dr Ryszard Żółtaniecki, polityk, socjolog i dyplomata.

Obiekty, takie jak Notre Dame muszą być pod stałym nadzorem. Nie ma tu mowy o "chwili nieuwagi" prof. Andrzej Kos

Wymiar techniczny będzie szczególnie ważny przy odbudowie katedry. Współcześnie obserwujemy jeszcze jeden czynnik towarzyszący pożarowi Notre Dame. Wpisuje się w temat toczącej się w Europie debaty dotyczącej naszej kulturowej tożsamości oraz dziedzictwa materialnego i duchowego, które katedra reprezentuje - tłumaczył gość Czwórki.

Rekonstrukcja Notre Dame powinna być wierna. To powinien być hołd dla budowniczych katedr dr Ryszard Żółtaniecki

Samą katedrę Notre Dame wznoszono 180 lat - przypominał konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego" prof. Andrzej Kos. - To ogromny problem konserwatorski. Obiekty takie jak ten muszą być dotowane i konserwowane niemal nieustannie, potrzebują też stałego nadzoru. Sytuacjom jak ta w Notre Dame da się przeciwdziałać - dodawał. 

W jaki sposób właściwie chronić zabytki? Czy wiemy, kiedy i w jakiej formie zostanie odbudowana katedra Notre Dame? Dlaczego mówi się, że jest częścią nie tylko francuskiej, ale i światowej kultury? Zapraszamy do wysłuchania komentarzy gości w studiu Czwórki: dr. Ryszarda Żółtanieckiego i prof. Andrzeja Kosa.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (polityk, socjolog, dyplomata), prof. Andrzej Kos (konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego")

Data emisji: 24.04.2019 

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy sklepy powinny być zamknięte w każdą niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:05
Ponad rok temu Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. W jaki sposób przepisy wpłynęły na nasz styl życia, sposób spędzania wolnego czasu i wielkość konsumpcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spowiednik nie musi być święty, tylko mądry

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 17:20
- Kwestionujemu sens spowiedzi, bo upada nasze życie wewnętrzne, głębsza refleksja nad sobą samym, a przede wszystkim nasza więź z Bogiem i z drugim człowiekiem - mówi ks. Marek Kotyński i tłumaczy, jak można może się to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblia on-line. Mapy cudów, proroctw i przypowieści

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 17:50
Leszek Litwin tworzy mapy Biblii on-line. To pierwszy projekt na świecie, przedstawiający na interaktywnych mapach najważniejsze wydarzenia, które rozgrywały się od zarania dziejów do czasów Jezusa Chrystusa i Apostołów. 
rozwiń zwiń