"W butach Felliniego". Słodko-gorzka opowieść o współczesnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 18:40
"Słodki koniec dnia" to tytuł najnowszego filmu Jacka Borcucha. Opowiada o pisarce Marii Linde, która podczas wręczania honorowego obywatelstwa w jednym z włoskich miasteczek, wygłasza kontrowersyjne przemówienie, które elektryzuje opinię publiczną.
Audio
  • Zmysłowa narracja i problemy współczesnej Europy w „Słodkim końcu dnia” Jacka Borcucha (Hrapkowidz/Czwórka)
Krystyna Janda i Kasia Smutniak na planie filmu Słodki koniec dnia Jacka Borcucha
Krystyna Janda i Kasia Smutniak na planie filmu "Słodki koniec dnia" Jacka BorcuchaFoto: mat. pras./Next FIlm

Borcuch korzysta z malowniczych plenerów Toskanii idąc w ślady modernistycznych twórców kina. Wchodzi w buty Felliniego i Antonioniego Sebastian Smoliński

- Poprzez postać, którą w filmie odgrywa Krystyna Janda, opowiada o kobiecie przeżywającej drugą młodość, ale nie jest klasyczny melodramat. Wszystko zanurzone jest w wątkach społeczno-politycznych, dotyczących kwestii rasowych, emigracji, terroryzmu i ogólnej kondycji Europy – mówił krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

Janda jest w tym filmie wspaniała. Gra nie tylko dialogiem, ale przede wszystkim ciałem. Jej kreacja jest bardzo filmowa Sebastian Smoliński

Za rolę w tym filmie aktorka została nagrodzona na festiwalu Sundance. - To, co bezapelacyjnie udało się w tym projekcie, to prowadzenie aktorów, którzy całkowicie zaufali reżyserowi. Janda jest w tym filmie wspaniała. Jest w tej roli stonowana. Zagrała w zupełnie wyjątkowym stylu, co przyniosło świetne rezultaty - zauważał.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym rozmawialiśmy na temat wątków poruszanych w kinie Jacka Borcucha, oraz rolach Krystyny Jandy i Kasi Smutniak. Z aktorami "Słodkiego końca dnia" porozmawiała też Beata Kwiatkowska.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:08
Jest lato 1945 roku. Grupa dzieci zostaje wyzwolona z obozu Gross-Rosen i umieszczona w prowizorycznym sierocińcu pośrodku lasu. Krótką sielankę przerwą niedługo kolejne kłopoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Schyłek dnia". Pięknie uchwycony koniec

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 16:00
W 2015 roku László Nemes podbił szturmem światową kinematografię filmem "Syn Szawła". - W nowym filmie wykorzystał historię młodej kobiety, która przyjeżdża do Budapesztu tuż przed wybuchem I wojny światowej jako alegorię współczesności - opowiada Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean-Luc Godard - pozwala kinu mówić własnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 14:05
W kinach "Jean-Luc Godard. Imaginacje" - najnowszy film legendarnego francuskiego reżysera. O jego twórczości rozmawialiśmy z filozofem Pawłem Mościckim - autorem książki "Godard. Pasaże".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morderca w kinie - od antybohatera do postaci tragicznej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 14:05
W sieci dostępny jest już serial dokumentalny "Taśmy Teda Bundy’ego", oparty na niepublikowanych nagraniach rozmów z mordercą, a już niebawem na ekranach będziemy mieli okazję zobaczyć fabularyzowany, oparty na historii Teda Bundy'ego film "Podły, okrutny, zły", w którym w tytułową rolę wciela się Zac Efron. O fenomenie seryjnych morderców w kinie rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk.
rozwiń zwiń