Fitness walking - dlaczego warto spróbować tej dyscypliny?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 13:49
O fitness walkingu: technikach uprawiania tej dyscypliny i korzyściach z tego płynących rozmawialiśmy z Robertem Korzeniowskim i Justyną Sobalą.
Audio
  • O fitness walkingu i korzyściach płynących z uprawiania tej dyscypliny sportu opowiadają Justyna Sobala i Robert Korzeniowski (Rozbiegani/Czwórka)
Justyna Sobala i Robert Korzeniowski
Justyna Sobala i Robert Korzeniowski Foto: Czwórka/Aleksandra Jasińska

Ile wspólnego fitness walking ma z chodziarstwem sportowym? - Inne są cele, inny poziom uprawiania tej konkurencji, ale struktura jest bardzo zbliżona - mówił Robert Korzeniowski. - Chodzenie sportowe jest bardzo dynamiczne. Robi się 4,5 kroku na sekundę, osiąga się prędkości na poziomie 15 km/h i więcej, pokonuje się bardzo długie dystanse na bardzo wysokim tempie. W chodzeniu fitnessowym nie przekracza się w zasadzie 8 km/h, przerywa się je dodatkowymi ćwiczeniami - tłumaczył mistrz. Jak tłumaczył, trenować można zarówno w plenerze, na ścieżkach szutrowych czy asfalcie, jak i w siłowni - na bieżni.

A jak tłumaczyła Justyna Sobala chodzenie fitnessowe utrzymuje nas w wysokiej formie i może stanowić świetne przygotowanie do biegu. - A jednocześnie nie obciąża stawów, jest zupełnie niekontuzyjne - tłumaczyła rozmówczyni Kariny Terzoni.  

Dlaczego fitness walking to dyscyplina świetna dla wszystkich, a nie tylko dla osób starszych? Jak prawidłowo uprawiać tę dyscyplinę i jak wyglądać powinien prawidłowy chód chodziarza fitnessowego? Czym - od strony technicznej - różni się chodzenie od biegania? Ile powinien trwać trening i jakie dystanse powinniśmy pokonywać? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Goście: Robert Korzeniowski (lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i mistrz świata, mistrz Europy w chodzie sportowym, promotor zdrowego trybu życia, właściciel szkoły lekkoatletycznej RK Athletics), Justyna Sobala (menager RK Athletics)

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 10.07

kd/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby zdrowie
Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktywność fizyczna - czy każdy może znaleźć sport dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:00
Ruch opóźnia proces starzenia się organizmu - nawet o kilkadziesiąt lat. A równie cenne jak jazda na rowerze albo przebieżka są także spacerowanie, taniec i wchodzenie po schodach. 
rozwiń zwiń