X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka jedzenia 25 sierpnia godz. 13:05

Sztuka jedzenia 25 sierpnia godz. 13:05
O Audycji
Tytuł Sztuka jedzenia 2019/08/25 13:00
Prowadzący Kwiatkowska Beata
Opis

Psychoanaliza kulinarna! Malo kto wie, że Zygmunt Freud napisał książkę kucharską. James Hillman i Charles Boer - z książek i listów Zygmunta Freuda zgrabnie wysupłali cytaty, które zostały wplecione w przepisy kulinarne. W książce znajdziemy więc kilkadziesiąt przepisów na tak osobliwe psycho-kulinarne specjały jak: podświadome pomidory, placek paranoidalny czy wątróbkę hiterique. O tym, co jadł Freud, o kuchni w jego czasach i związkach psychologii z jedzeniem opowie Małgorzata Minta, dziennikarka kulinarna. Poznamy też tajemnicze uszy z Opavy, z okolic miejsca urodzenia Freuda i przepis na szybkie danie z raków.

Goście Adrianna Marczewska Marczewska, Małgorzata Minta
Playlista
Tagi
Playlista