X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka jedzenia 1 września godz. 13:05

Sztuka jedzenia 1 września godz. 13:05
O Audycji
Tytuł Sztuka jedzenia 2019/09/01 13:00
Prowadzący Kwiatkowska Beata
Opis

Jedzenie według Almodovara. Reżyser Pedro Almodovar otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. "Autentyczność emocjonalna, poruszanie się na granicy melodramatu i parodii, niebywale oryginalne portrety kobiet" - wymieniał walory twórczości laureata dyrektor festiwalu, Alberto Barbera. Pedro skomentował tę decyzję tak: "Złoty lew stanie się moją maskotką, razem z dwoma kotami". Reżyser słynie nie tylko z dobrych filmów, ale też z miłości do jedzenia. "Tortilla powinna być światową potrawą, jak pizza czy hamburger."- powiedział. "Robi się ją łatwo i tanio, z dwóch zdrowych składników, a smak ma wyśmienity. Ale Hiszpanie nigdy nie potrafili sprzedać się poza własnym krajem. Włosi i Francuzi zrobili to skutecznie, a Hiszpanie mają kompleks niższości, który wynika z życia w dyktaturze w poprzednim stuleciu. Jestem bardzo dumny z tego, że po "Kobietach na skraju załamania nerwowego" (1998) w amerykańskim jadłospisie zaczęło pojawiać się gazpacho. Carmen Maura w filmie jasno podaje przepis i to jest najważniejsze, co zrobiłem dla hiszpańskiej kultury". O wątkach kulinarnych w twórczości Almodovara opowiedzą krytycy i on sam. Poznamy też upodobania kulinarne Johna Malkovicha.

Goście Łukasz Muszyński, Mariola Wiktor, Artur Zaborski
Playlista
Tagi
Playlista