Hackaton Archiwalny. Gdy przeszłość łączy się z nowoczesnością  

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:14
Określenie "archiwa" nie kojarzy się z nowoczesnością, tymczasem Narodowe Archiwum Cyfrowe postawiło sobie za cel zmianę takiego postrzegania. Chce zachęcić przedstawicieli współczesnego, cyfrowego świata, by korzystali z bogatych, ponad 38-milionowych zbiorów tej instytucji.
Audio
  • O zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego i Hackatonie opowiada Malwina Rozwadowska (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ YanLev

- Hackaton powstał właśnie po to, by uczestnicy zmierzyli się z tym pytaniem: jak zachęcić innych do korzystania z tych ogromnych zbiorów - mówiła Malwina Rozwadowska, szefowa NAC. - Możliwości są niesamowite, bo wciąż rozwijamy nasz serwis. 

Hackathon Archiwalny to pierwszy w Polsce hackathon, podczas którego uczestnicy będą pracować na cyfrowych zasobach archiwalnych Narodowego Archiwum Cyfrowego i Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Podczas tego wydarzenia wypracowane mają zostać narzędzia pomagające w poznawaniu i ponownym wykorzystaniu materiałów archiwalnych w codziennej pracy branży kreatywnej, projektach artystycznych, w szkole, a także do tworzenia aplikacji, gier i multimediów. Pierwszy etap Hackatonu już 20-21 września, a wielki finał - w październiku. Kto może się zgłosić i do kiedy trwa rekrutacja? Jak odnaleźć się w gąszczu plików Narodowego Archiwum Cyfrowego i dlaczego jeszcze warto tam zajrzeć? O tym w nagraniu rozmowy w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Malwina Rozwadowska (dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 8.17

kd/pj

Czytaj także

Jaki komputer do pracy, a jaki do grania?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 16:07
Podobno mniej więcej co dwa lata komputery stają się coraz szybsze i mocniejsze. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Rozpoczyna się rok szkolny i akademicki, a to właśnie wtedy zwykle decydujemy się na kupno nowego sprzętu. Jak wybrać ten odpowiedni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hunley" - pierwszy okręt podwodny i tragiczny rejs

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:44
Horace Lawson Hunley urodził się w 1823 roku. 40 lat później poświęcił swoje życie w imię nauki. Chciał bowiem zbudować łódź podwodną napędzaną siłą ludzkich mięśni. Jego "Hunley" nie ukończył rejsu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kierunki rozwoju nowych technologii". Steve Woźniak w rozmowie z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:10
Steve Wozniak to współtwórca pierwszego osobistego komputera na świecie, ale także współzałożyciel firmy Apple. W rozmowie z Czwórką mówił m.in. o kierunku rozwoju nowych technologii.
rozwiń zwiń