X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powieść milicyjna. "Nudni bohaterowie, świetne detale"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 17:30
Kryminały zawsze cieszyły się dużą popularnością, dlatego chętnie też sięgała po nie peerelowska propaganda, by budować pozytywny wizerunek Milicji Obywatelskiej. 
Audio
  • Powieść milicyjna - kto pisał, kto czytał, ile zarobił? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/Shutterstock.com

W powieściach milicyjnych funkcjonariuszy przedstawiano dobrze, ale w drugiej połowie lat 50. zdarzało się i tak, że to milicjant był przestępcą Dorota Skotarczak

- Ten rodzaj literatury określano mianem "powieści milicyjnej". Powieść różniła się od klasycznego kryminału przede wszystkim tym, że akcja działa się  w krajach demokracji ludowej. Bohaterami byli milicjanci, choć zdarzało się, że śledztwo prowadził dziennikarz albo wzorem Agathy Christie starsza pani - opowiada Dorota Skotarczak.

Milicjanci głównie walczyli z prywaciarzami, ale też z przedstawicielami średniego apartu państwowego - z prezesami, kierownikami i dyrektorami. - Autorami książek najczęściej byli dziennikarze, którzy parali się przestępczością gospodarczą - dodaje gość audycji. - Milicja chętnie z nimi współpracowała, szczególnie od połowy lat 60.    

Helena Sekuła i inni "pisarze z komisariatu"

Do grona autorów powieści milicyjnych należała Helena Sekuła. Przez wiele lat pracowała jako referent prasowy Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, a doświadczenia tam zdobyte opisywała w książkach. Jej opowiadania i powieści w odcinkach drukowano m.in. w "Słowie Powszechnym" i w "Kurierze Polskim". - W PRL-u z pisania książek rozrywkowych można było wyżyć - podkreśla Dorota Skotarczak. - Robiły to m.in. Barbara Gordon, Joanna Chmielewska i Anna Kłodzińska, która specjalizowała się w pisaniu o aferach gospodarczych. Natomiast Jacek Wołowski pisał o milicjantach jako o ludziach bardzo ciężkiej pracy, zarwanych nocy, przerywanych urlopów i wielkiej biedy. 


Czytaj także
stanisław jędryka pap 1200.jpg
Stanisław Jędryka - reżyser polskich "Cudownych lat"

W książkach tamtego czasu wiele jest takich i podobnych tekstów: - Milicjant to taki sam człowiek jak każdy inny. Po prostu urzędnik państwowy. Proszę nam się przyjrzeć. Nie wyglądamy przecież na potworów. Przynajmniej tak mi się zdaje - mówił główny bohater powieści "Major Downar przechodzi na emeryturę".

W tym gatunku można natrafić na kryminały lepsze i gorsze, ale niewątpliwie są autorzy i serie, które przeszły do historii polskiego kryminału. Przypominamy je w rozmowie z autorką książki "Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL".

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dorota Skotarczak (autorka książki "Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL")

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 15.18

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lifestyle w PRL-u. O tytułach, które kształtowały polskie gusta

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:22
Twórcy powojennych kolorowych czasopism stanęli przed wyzwaniem przeprowadzenia obywateli przez meandry zmian społecznych, politycznych i kulturalnych. 
rozwiń zwiń