Dostępność w kulturze i na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 12:30
- Dziś można powiedzieć, że kultura jest "dostępniejsza", ale droga do tego, żeby była dostępna dla wszystkich jest jeszcze długa - mówi Monika Dubiel, wspólorganizatorka Festiwalu Kultury Bez Barier.  - Tańsze bilety i podjazd nie wystarczą - dodaje. 
Audio
  • Co nas czeka na Festiwalu Kultura Bez Barier (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Najłatwiejszymi do zauważenia są bariery architektoniczne, które stoją na drodze do swobodnego korzystania z kultury osobom z niepełnosprawnościami - mówi Mikołaj Jabłoński. - Obok nich występują braki oznaczeń w miejscach kultury, udogodnienia praktyczne, brak audiodeskrypcji, wielkie puste białe przestrzenie czy szklane tafle, niebezpieczne dla osób z dysfunkcją wzroku. Ale to wszystko się zmienia na plus - dodaje. 

Organizatorzy Festiwalu Kultury Bez Barier marzą, by zaczęto myśleć o dostępności w trochę inny sposób. W takich duchu organizowany jest też sam festiwal. - Nasza koncepcja jest taka, że wiemy, że nie da się zrobić jednego wydarzenia, które będzie dostępne dla wszystkich, bo potrzeby różnych grup są ze sobą sprzeczne - mówi organizatorka. - Na przykład zwiedzanie muzeum trudno zorganizować tak, by jednocześnie osoby niedowidzące i niesłyszące były zadowolone - dodaje. - Dlatego robimy tych wydarzeń maksymalnie dużo. 

Jak więc zorganizowany jest festiwal? Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na jakąś pomoc np. w dotarciu na festiwal? Które wydarzenia szczególnie polecają goście Kasi Dydo? O tym m.in. w nagraniu z audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński (współorganizatorzy festiwalu)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 11.17

pj/kd

Czytaj także

Rzemiosło wraca do łask. Spędź z nim noc

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:06
- Po dziurze w latach 90., wyrwie pokoleniowej, gdy rzemiosło nie miało się najlepiej, w tej chwili mamy absolutny renesans rzemiosła - mówi Edyta Ołdak organizatorka Nocy Rzemiosła. - Jego rozkwit to odpowiedź na dzisiejsze potrzeby. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń