X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Beztroska i optymizm w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:28
W 1939 roku długo nie czuło się powagi sytuacji. Przeważało myślenie: wojna na pewno nie wybuchnie, a jeśli nawet to wyjdziemy z niej obronną ręką. 
Audio
  • Cezary Łazarewicz opowiada o swej książce "1939. Wojna? Jaka wojna? (Faktofonia/Czwórka)
Okładka książki Cezarego Łazarewicza 1939. Wojna? Jaka wojna?
Okładka książki Cezarego Łazarewicza "1939. Wojna? Jaka wojna?" Foto: mat.pras.

- Należy pamiętać, że dużą rolę w 1939 roku odgrywała propaganda i ukrywanie prawdziwej sytuacji. Polacy nie wiedzieli o tym, co Hitler w styczniu powiedział ministrowi Beckowi o Gdańsku (wg. Hitlera Gdańsk, zgodnie z wolą mieszkańców, miałby być włączony do wspólnoty niemieckiej, przy zachowaniu polskich interesów, szczególnie tych gospodarczych - przyp.red). Oni się wszystkiego dowiedzieli dopiero z przemówienia Hitlera pod koniec kwietnia - wyjaśnia Cezary Łazarewicz, autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?". - Gdy Ribbentrop przyjeżdżał do Polski to oficjalne czynniki, czyli władza, mówiły, że przyjeżdża tu przedłużyć pakt o nieagresji i tak tę sytuacje przedstawiano - dodaje.

Polskie gazety pisały o napięciach w Gdańsku, o maszerujących faszystach, pobiciach, coraz bardziej jadowitych ruchach NSDAP na Śląsku, w Bydgoszczy czy Gdańsku. - Gdy Hitler pod koniec kwietnia przemawia i stawia ultimatum, to Polacy dowiadują się o strasznej rzeczy, ale są przekonani, że jesteśmy potęgą europejską i niemożliwym jest by Hitler wywołał wojnę - wyjaśnia gość Dominiki Klimek.  

Interesowało mnie, żeby tę historię, 1939 roku, opowiedzieć w sposób linearny, bez nalotów tego, co my już wiemy dziś. Pokazać, jak ludzie myśleli w maju, czerwcu 1939. Odtworzyć sposób myślenia elit, prasy, zwykłych ludzi Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz w swej opowieści o 1939 roku postawił na linearność. Pracował w archiwami, pamiętnikami, czasopismami. W audycji "Faktofonia" wspomina o batalii Związku Lekarzy Polskich o pozbawienie prawa wykonywania zawodu lekarzy żydowskich, o pamiętniku Romy Oszczakiewicz, w którym chwaliła Mussoliniego, o zapiskach pułkownika Roweckiego, ale też o dziennikach Goebbelsa.

Co w archiwach zaskoczyło Cezarego Łazarewicza? Czy w 1939 roku był czas na interesowanie się modą i planowanie wakacji? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz, reporter, pisarz)

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 16.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Honorata Zapaśnik: reporter wojenny nie może pomóc wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 16:05
- Zależało mi, żeby zobaczyć wojnę ich oczami i zrozumieć, dlaczego swoją pracę traktują jak misję - mówi Honorata Zapaśnik, autorka książki "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między prawdą a fikcją. Czym jest field recording?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 15:36
Nie są reportażem, ale również pokazują rzeczywistość - mowa o field recordingu, czyli nagraniach terenowych. Ich temat zależy tylko i wyłącznie od zainteresowań twórcy.
rozwiń zwiń