X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kurczak ze szpinaku. Mięso bez cierpienia zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:47
W Centrum Nauki Kopernik, podczas festiwalu "Przemiany", wyhodowano na liściach szpinaku mięso kurczaka. Autor eksperymentu Stanisław Łoboziak. 
Audio
  • Rzecznika CNK, Katarzyna Nowicka opowiada o hodowaniu kurczaka na szpinaku (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Postanowiliśmy powtórzyć pewien eksperyment, który zainspirował naszego szefa Laboratorium Biologicznego profesora Stanisława Łoboziaka, gdzie na liściu szpinaku zostały wyhodowane komórki serca. My zdecydowaliśmy się powtórzyć to na mięsie kurczaka - wyjaśnia Katarzyna Nowicka, rzecznika prasowa CNK. - Komórki pobrane od kurczaka hodowaliśmy szalkowo, zwyczajnie w bioreaktorze. One potrzebowały takiego szkieleciku, na którym miały rosnąć, inaczej przyklejają się do szalki i ciężko je zebrać w jednym miejscu. Zostały więc zaimplementowane do liścia szpinaku, który wcześniej został pozbawiony komórek roślinnych czyli zdecelularyzowany. Stał się biały, a jego włókna nerwowe stały się takim "układem krwionośnym" dla mięsa, które na nim rosło.  

Okazuje się, że tym sposobem możemy wyhodować mięso. Naukowcy twierdzą, że wkrótce takie produkty trafią na sklepowe półki. Będzie to niemała konkurencją dla standardowej produkcji. Eksperci podkreślają ogromne znaczenie tego typu produkcji przy pomocy walki ze zmianami klimatycznymi. Jakie jeszcze plusy ma mięso wyhodowane na szpinaku? Jak smakuje? Czy jest czyste i bezpieczne? O tym w materiale ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 12.40

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak