Słonie afrykańskie wyginą do 2040 roku? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 12:00
Słonie afrykańskie mogą wyginąć do 2040 roku - ostrzegają eksperci z WWF. Według ich szacunków populacja słoni od lat 80. ubiegłego stulecia spadła aż o 70 proc.
Audio
  • Jak zatrzymać wymieranie słonia afrykańskiego? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dmytro Gilitukha

żyrafa 1200.jpg
Żyrafy na liście zagrożonych gatunków. "Wymierają po cichu"

- Populacja słoni afrykańskich szacowana jest obecnie na 415 tys. osobników na tym kontynencie - mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody WWF Polska. - Spadek ich liczebności na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat spowodowany jest degradacją siedlisk, fragmentacją tych siedlisk, a także nielegalnym odstrzałem.

Szacuje się, że co roku właśnie z powodu odstrzału ginie nawet 20 tys. słoni. Zwierzęta te zabijane są z powodu mięsa, a także kości słoniowej, przerabianej nierzadko na pamiątki dla turystów. Ci, kupując je, nierzadko nieświadomie, stają się przemytnikami. - Tymczasem słoń afrykański jest bardzo pożytecznym gatunkiem i odgrywa istotną rolę przyrodniczą. Ich wyginięcie miałoby potężne i negatywne konsekwencje na cały ekosystem - tłumaczył Piotr Chmielewski.

Co grozi za kupno i próby przewiezienia przez granice nielegalnych pamiątek pochodzenia zwierzęcego? Jak uniknąć tego typu zakupów? Co stanie się, jeśli czarne prognozy naukowców się spełnią? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 7.15

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta ekologia
Czytaj także

"Czego słucham, kiedy patrzę". Wystawa plakatów Weroniki Reroń

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:07
W 2019 roku cykl koncertów "Muzyka w Pracowni" obchodzi drugie urodziny. Z tej okazji opiekunowie miejsca zapraszają na wystawę plakatów stworzonych na potrzeby imprez muzycznych, które wydarzyły się w stołecznej Otwartej Pracowni Jazdów w ostatnim roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:07
Ostatnia przedstawicielka nosorożców sumatrzańskich naturalnie żyjących w Malezji zmarła w sobotę na wyspach Borneo. Ostatni samiec tego gatunku zginął w maju tego roku. Koala giną masowo w pożarach lasów w Australii. Gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły. Podobne informacje możemy usłyszeć również na temat gatunków żyjących w Polsce.
rozwiń zwiń