Sobota w Czwórce: Dzień Flagi i burzliwa historia pewnej ustawy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 07:30
2 maja rokrocznie obchodzimy Dzień Flagi. Z tej okazji w Czwórce opowiemy o tym, jak ten dzień obchodzony jest w różnych krajach świata. Spotkamy się także z harcerzami, którzy przywitanie "czuwaj" traktują bardzo poważnie
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

Sobotologia 09.00-11.00 - Dzień Flagi - zaserwowaliśmy przegląd najciekawszych inicjatyw w Polsce i na świecie. Poza tym propozycje polskich filmów do obejrzenia w domu podczas majówki.

Czytaj także
karuzela wesołe miasteczko radość 1200.jpg
Muzyka, ciekawostki i historia Polski - Czwórka na majówkę

Pasjonauci 11.00-12.00 - Dzień flagi po harcersku - poznaliśmy młodych i zaangażowanych harcerzy, którzy swoje przywitanie "czuwaj" traktują bardzo poważnie. Dziś szyją maseczki. Jak pomagają w czasie pandemii?  

Zaklinacze Czasu 14.00-15.00 - Jej uchwaleniu towarzyszyła burzliwa debata. Po niej Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, nazywaną do dzisiaj Konstytucją 3 maja. Był to pierwszy w Europie i drugi na świecie dokument, regulujący prawa i obowiązki obywateli oraz organizację państwa. Co właściwie zawierała Konstytucja 3 Maja? Dlaczego do dzisiaj dokument też jest ważny dla polskiej historii? Barwy na polskiej fladze. Dlaczego są w niej biel i czerwień?

Klucz kulturowy 15.00-16.00 - H jak hymn i hejnał. W audycji zajrzeliśmy też do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, do dworku, w którym urodził się Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu. Sprawdzimy też, które miasta w Polsce mają swoje hejnały.

Posłuchaj
chonabibe 663.JPG
Koncertowa majówka - #zostańwdomu z Czwórką

Nie na-żarty 17.00-18.00 - W tym roku majówka nie będzie pachniała grillem, ale to nie znaczy, że nie możemy zjeść czegoś pysznego. Proponujemy Wam szaszłyki w greckim wydaniu, czyli souvlaki. To danie mięsne pieczone na szpadkach. Marynuje się je najpierw w czosnku, oliwie, soku z cytryny, papryce, tymianku, pieprzu i mięcie, a podaje na picie faszerowanej warzywami. Spróbujemy przygotować je w warunkach domowych.

BEATmaszyna 00.00-02.00- Piotr true.dat Truszkowski z okazji Święta Flagi, ale i jak zawsze, wspiera polskich artystów. W pierwszej godzinie usłyszymy utwory takich twórców jak: Julian Uhu, Miły ATZ czy Szatt. W drugiej godzinie audycji - majówkowy mixtejp. 

W programie nie zabraknie też literatury i poezji:

W audycji W to mi graj można było wysłuchać słuchowiska "Beksiński. Portret artysty" na  Scenie Teatralnej Trójki. To próba opisania postaci Zdzisława Beksińskiego [1929-2005], malarza, fotografa i grafika oraz ocalenia pamięci o nim. Narratorka nigdy go nie poznała. Jego tajemnice z życia osobistego i twórczości poznała słuchając historii opowiadanych przez ludzi, którzy go znali, czytając jego listy i ulubione wiersze oraz oglądając jego obrazy.

W Kluczu kulturowym o godz. 15.15 w cyklu "Poeci mają głos"  Czesław Miłosz przeczytał swój wiersz "Przypowieść o maku".

O godz. 15.40 - zaprasiliśmy do wysłuchania 6. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.

Oraz muzyki:

W audycji Brzmi Dobrze, Bo Polskie  o godz. 18.00 rozpocznie się retransmisja koncertu zespołu Chonabibe.

mat. prasowe/kul/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka #zostańwdomu