Skary i sznyty. Dlaczego młodzi ludzie się tną?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 20:00
Niegdyś kojarzone głównie z zaburzeniami psychicznymi lub dysfunkcjami rozwojowymi, z czasem skłonności do samookaleczania się zaczęły być zauważane także wśród innych osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stocksnap/Pixabay

Zobacz także
psycholog psychologia psychoterapia 1200.jpg
Kolory w psychologii. "Dzięki nim kontrolujemy swoje życie"

Gość audycji - Marta Korporowicz, doktorantka Instytutu Psychologii UŁ - analizuje zjawisko autoagresji i samouszkodzeń niesamobójczych. Definiuje je jako celowe, zadane samemu sobie uszkodzenie tkanek ciała, które nie jest usankcjonowane społecznie – oraz któremu nie towarzyszy intencja samobójcza.

Posłuchaj także:

Sprawdź też
plac zabaw huśtawka kobieta dorosły radość 1200.jpg
Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Do takich uszkodzeń zalicza: cięcie skóry (szczególnie przedramienia) i rzeźbienie w niej oraz poważne zadrapanie. Sposobami na samookaleczanie jest też gryzienie, uderzanie o coś częściami ciała lub głową, a także kopanie samego siebie i bicie np. kijem lub pasem. To także przypalanie, utrudnianie gojenia się ran poprzez odrywanie strupów. Szczególną kategorię stanowi powodowanie głębokich ran na skórze, także takich, które tworzą wzory lub symbole. Kolejne metody samookaleczeń to pocieranie skórą o twardą powierzchnię, szczypanie, kłucie siebie igłami, wyrywanie sobie włosów, a nawet połykanie niebezpiecznych substancji.

Skoro jest to problem, z czego mogą wynikać takie skłonności? Porozmawiamy o tym w najbliższym wydaniu audycji. 

*** 

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w poniedziałek (23.11) o 20.05 zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Fake newsy. O sztuce selekcjonowania informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:00
Nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą być też niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. W czasach pandemii koronawirusa szerzy się też pandemia dezinformacji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń