Wróbel - czupurny kosmopolita

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:28
Wróbel zwyczajny to prawdziwy obieżyświat, możemy go znaleźć nie tylko w Europie, zamieszkuje również Azję, Afrykę, obie Ameryki i Antypody. Jednak w niektórych regionach jego populacja z roku na rok maleje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Paul Maguire

sokół wędrowny 1200.jpg
Śniadanie w Paryżu, obiad we Wrocławiu. Najszybsze ptak świata

Niewielkie, ciche i nierzucające się w oczy - wróble żyją w miastach niezauważane przez ich mieszkańców. Nic w tym dziwnego, bo w Polsce z każdym rokiem jest ich mniej.


Posłuchaj
04:56 Czwórka/Stacja Nauka - wróble 18.06.2021.mp3 Prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiada o wróblach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Na zmniejszającą się populację wróbli w niewielkim stopniu wpływ może mieć drapieżnictwo - W niektórych miastach pojawia się gatunek małego jastrzębia - krogulec. Jego podstawowym składnikiem diety są małe ptaszki, takie jak wróble - wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Na wróble też polują koty, przez co również cierpi ich populacja.

Jednak są to tylko jedne z powodów, dla których w naszych miastach spotykamy coraz mniej tych czupurnych ptaszków. Jak mówi specjalista, głównym winowajcą jest człowiek. W czasach PRL wróble były wskaźnikami fuszerki budowlanej. Szybko gnieździły się w dziurach budynków z wielkiej płyty, teraz, gdy budynki są ocieplane, dla wróbli przestaje wystarczać miejsca. Mimo niekorzystnej tendencji w skali Polski wróble na świecie radzą sobie całkiem nieźle.

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Czytaj także:


- Można powiedzieć, że jest to ptak olbrzymiego sukcesu. Z Europejczykami dostał się praktycznie wszędzie, przedostał się do Nowej Zelandii, Południowej Afryki, Australii i obu Ameryk. Przeżył najcięższe zimy w Nowym Jorku i rzeczywiście po trudnych początkach ma się dobrze - opowiada prof. Tryjanowski. - Szacuje się, że ich populacja wynosi 1,6 mld. Na każdego wróbla przypada więc ok. 5 mieszkańców Ziemi.

Ptaki te potrafią się dostosować do każdych warunków, potrafią się kąpać nawet w piasku, dzięki czemu pozbawiają się pasożytów, ale nie tylko. - Podczas kąpieli samce pokazują również samiczkom, jakie są piękne i okazuje się, że dlatego samce dbają o higienę częściej niż samice - zdradza specjalista. - Jest to wdzięczny, czupurny ptak wpisujący się w naszą kulturę. Jest bohaterem filmów animowanych takich jak "Wróbelek Elemelek" czy "Przygód kilka wróbla Ćwirka".

Wróbel zwyczajny na wolności żyje około 3 lat, średnio waży nawet 40 g i osiąga długość do 18 cm. Towarzyszy nam od wieków i raczej trudno sobie bez niego wyobrazić życie miast. Dlatego latem dobrze zadbać o naszych miejskich towarzyszy i wystawiać im wodę do picia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 12.45

aw

Czytaj także

Czy ptaki mogą być wskaźnikiem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:30
Zatruwamy nie tylko siebie, ale również ptaki. Przeprowadzone badania wskazują, że ptaki, bardziej niż inne zwierzęta, reagują na zanieczyszczenia powietrza. Sprawdzamy czy możemy z nich korzystać jako biowskaźnika smogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki - śpiewacy. "Są jak dzieci w klasie - odzywają się na zmianę""

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:45
Ptaki śpiewają o określonych porach dnia. Rano usłyszymy m.in. kosy, a wieczorem najczęściej odzywają się drozdy. W południe i nocą najczęściej jest cisza. 
rozwiń zwiń