Przyjemność chrupania. Jaka jest historia sajgonek?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 15:00
Dla jednych naleśniki wiosenne, dla innych spring-rolls, dla nas, Polaków, po prostu "sajgonki". To jedno z najbardziej popularnych dań azjatyckich, które zna cały świat. 
Sajgonki na świecie lepiej znane są pod nazwą spring rolls
Sajgonki na świecie lepiej znane są pod nazwą spring rollsFoto: Shutterstock/stockcreations

Posłuchaj
ramen 1200.jpg
Ramen i tajemnica siorbania

- Sahgonki przypominają dobrze nam znane krokiety. To farsz zawinięty w papier ryżowy i smażony na głębokim tłuszczu - wyjaśnia Michał Kurek z Warszawskiego Uniwersytetu Kulinarnego. - W Polsce sajgonki najczęściej nadziewa się kapustą, grzybami mun, kiełkami, marchewką, mięsem mielonym albo krewetkami. Często też dodaje się do nich makaron sojowy.  

Posłuchaj
15:09 CZWÓRKA Nie na zarty - sajgonki 04 09 2021.mp3 Skąd się wzięły i jak przyrządzić w domu sajgonki? (Nie na-żarty/Czwórka)

Do sajgonek serwuję sos rybny z odrobiną wody, cukru, chili, czosnku i limonki. Można je też podawać z sosem z orzeszków ziemnych Michał Kurek 

Jak przekonuje gość Czwórki, to danie, które każdy może przyrządzić, choć są pewne triki, które mogą ułatwić to zadanie. - Wszystkie składniki drobno kroimy i przesmażamy na patelni, tak żeby warzywa trochę "zwiędły". Jeśli w tym czasie wydostanie się z nich woda, musimy ją odparować. A potem czekamy aż farsz ostygnie - opowiada. - Papier ryżowy namaczamy w ciepłej wodzie, na przykład na dużym talerzu. Układamy na nim nadzienie i szczelnie zawijamy. Tak, żeby do środka nie dostał się olej i żeby nie utworzyły się bąbelki powietrza. Sajgonki smażymy przez kilka minut na rozgrzanym tłuszczu, do uzyskania złotawego koloru.   

Sprawdź także:


Zobacz
shutterstock_1465593170 wietnam 1200.jpg
Podróż po Wietnamie. Kontrasty i podobieństwa

Sajgonki to przysmak Wietnamczyków. Na północy kraju sajgonki występują pod nazwą nem rán. Z kolei w centralnym Wietnamie zwane są chả giò. Na południu kraju sajgonki to nem Sài Gòn. W zależności od regionu, przygotowywane są z farszem mięsnym lub wegetariańskim. Mogą być smażone lub nie smażone i podawane na zimno. - Pierwsze ślady sajgonek prowadzą do III/IV wieku naszej ery, kiedy to spring-rolle serwowane były podczas wiosennych świąt. Dziś podaje się je w restauracjach na całym świecie - dodaje rozmówca Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość:  Michał Kurek (head chef, Warszawski Uniwersytet Kulinarny)

Data emisji: 04.09.2021 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Mielony z grilla na patyku. Jak przyrządzić čevapčići?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 11:00
Čevapčići przywołuje wspomnienia z wakacji w gorącej Chorwacji. To także doskonała alternatywa dla naszych kotletów mielonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La bistecca alla fiorentina. Prawdziwa sztuka mięsa

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 09:00
Zazwyczaj kuchnia włoska kojarzy się z makaronami, pizzą, rybami i owocami morza. Tymczasem wśród tradycyjnych potraw serwowanych w Italii jest także solidny befsztyk. - La bistecca alla fiorentina to jeden z najtrudniejszych steków do przygotowania, bo robi się go z dwóch rodzajów mięsa - wyjaśnia szef kuchni Chris Jabłoński
rozwiń zwiń