"Klimat nas zmienia" - przed nami Festiwal Przemiany

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 18:45
W dniach 8-10 października 2021 odbędzie się Festiwal Przemiany, który odbywa się pod hasłem "Klimat nas zmienia". - Jeżeli ktoś uważa, że ten problem go ominie, albo, że nie może nic wnieść od siebie to zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik - mówi w Czwórce kurator festiwalu Krzysztof Kornas. - Często się okazuje, że niewielkim wysiłkiem energetycznym można dużo dobrego zdziałać.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Julia Ardaran/Shutterstock.com

W programie Festiwalu Przemiany m.in. spotkania z ekspertami, panele dyskusyjne i wykłady. Jak zapowiadają organizatorzy w trakcie jego trwania grupa specjalistów wraz z uczestnikami przeanalizuje różne strategie wyjścia z kryzysu klimatycznego. Skłaniają ich do tego niepokojące dane, bo 40 proc. osób z pokolenia Z nie chce mieć dzieci, ze strachu przed kryzysem klimatycznym.

Posłuchaj
17:58 Czwórka/Ratujemy Świat - Przemiany festiwal 01.10. 2021.mp3 Krzysztof Kornas kurator Festiwalu Przemiany opowiada o programie wydarzenia (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

- Prezentowana strategia strachu jest nieskuteczna i wpędza nas w coraz większe przygnębienie. Myślę, że takie przekazy wiele osób zniechęcają do podejmowania aktywności - tłumaczy organizator wydarzenia. - Dlatego na Przemianach przyjęliśmy inną perspektywę. Istnieją obecnie dziesiątki rozwiązań kryzysu klimatycznego, dlatego chcemy się na nich skupić i pokazać, że nie jesteśmy bezsilni wobec zmian i że zarówno z poziomu jednostki, jaki i mechanizmów w biznesie i polityce naprawdę wiemy co robić, żeby z tego kryzysu wybrnąć.

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Posłuchaj:

Jak mówi gość audycji wokół zmian klimatycznych narosło wiele kontrowersji i dezinformacji, festiwal ma na celu  uporządkowanie wiedzy szerokiej publiczności. - Chcemy też pokazać, że nie jest to tylko problem dotyczący osób profesjonalnie zajmujących się środowiskiem, ale, że każdy z nas w swojej branży może jakąś rolę odegrać i pokazać szanse jakie dla ludzi wraz z tymi zmianami się pojawiają - tłumaczy. - Bo będzie konieczna wraz ze zmianami klimatu transformacja energetyczna, której poświęcimy kilka wydarzeń zarówno w kontekście transportu, budownictwa i kultury. 

Obecnie bardzo dużo mówi się o katastrofie klimatycznej, jednak bardzo wiele osób, mimo faktów, neguje to zjawisko. W tym kontekście ważny jest wykład otwarcia, dotyczący zaufanie do nauki i źródła wiedzy o zmianie klimatu. Wygłosi go prof. Naomi Oreskes, amerykańska historyczka nauki z Uniwersytetu Harvarda, która zajmuje się m.in. badaniami dotyczącymi negacjonizmu klimatycznego.


Źr. Facebook/ Festiwal Przemiany


Na Przemianach poruszane będą między innymi takie tematy jak ślad węglowy, transformacja energetyczna, elektromobilność i zmiany w transporcie, sprawiedliwość klimatyczna, geoinżynieria, metale rzadkie (zarówno w kontekście OZE, jak i technologii cyfrowych) oraz protest klimatyczny i dialog międzypokoleniowy. 

W programie festiwalu także doświadczenia VR-owe, mini galeria sztuki, kino Przemian z doskonałymi filmami dokumentalnymi, festiwalowa kawiarnia. Nie zabraknie również dobrej muzyki podczas DJ-skich wieczorów.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Krzysztof Kornas (kurator Festiwalu Przemiany)

Data emisji: 01.10.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

 

Czytaj także

Open Dialogues on Climate Change. "Chcemy realnie pomóc Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:27
- Łączy nas chęć znalezienia konkretnych i reprezentatywnych rozwiązań kryzysu klimatycznego - mówiła w Czwórce Kornelia Jasiuk, współodpowiedzialna za organizację tego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Green filming" - inicjatywa filmowców w trosce o klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 11:20
Polska branża audiowizualna włącza się w działania zmierzające do neutralizacji swojego wpływu na środowisko. Inicjatywa "Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej - Film dla klimatu" to pierwszy krok w stronę systemowych zmian w trosce o planetę.
rozwiń zwiń