Po rozum do ptaków, czyli kilka słów o krukowatych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 08:40
Kruk jawi nam się jako mądry ptak, a zarazem zwiastun przykrych rzeczy. Wrona to z kolei inteligentna rozbójnica, a kawka to ta, która jak na złość buduje swoje gniazda w kominach.
Kawka
KawkaFoto: Mikael Persson/Shutterstock.com

Sprawdź
pies nauka aport pies człowiek łapa shutter 1200 Robert Kneschke.jpg
Inteligencja psów. Które są najmądrzejsze?

Chociaż te przywary znikąd się nie wzięły, to mówią bardzo wiele o roli tej grupy ptaków w naszym życiu. Krukowate poczynając od kruka, a kończąc na orzechówce z Morskiego Oka wyjadającej nam resztki frytek z talerza, należą do ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego. "Utylizują" szczątki martwych zwierząt, "sadzą" lasy, ograniczają liczebność gatunków powszechnie uważanych za szkodniki. Jednak za tę pomoc musimy zapłacić pewną cenę w postaci hałasujących w parkach gawronów, zawadiackich srok podkradających co nieco z naszego ogródka czy wron zrzucających orzechy na nasze głowy. 

***

Na "Dajesz radę" - w poniedziałek (25.10), o godz. 14.05 - zaprasza Kacper Kowalczyk.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta

Czytaj także

Jak papugi uczą się mówić?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:23
Papugi potrafią zapamiętać nawet do kilku tysięcy słów, a ich poziom inteligencji porównywany jest do poziomu rozwoju dwu-, trzyletniego dziecka. Rozróżniają kolory i kształty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolenie psa - czy rasa ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:48
Dlaczego jednym psom aportowanie przychodzi łatwiej, a innym trudniej? Sprawdzamy, czy są rasy, które szybciej się uczą i wykonują polecenia.
rozwiń zwiń