Odłóż telefon, pogadaj z psem. Podpowiemy, jak to robić

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:40
Czworonogi komunikują się z nami na różne sposoby, wysyłają komunikaty werbalne, ale również mową ciała pokazują nam czy czują się komfortowo, czy potrzebują więcej przestrzeni.
Co zrobić, żeby nas pies zaczął nas słuchać, a my, żebyśmy  wiedzieli, co do nas szczeka?
Co zrobić, żeby nas pies zaczął nas słuchać, a my, żebyśmy wiedzieli, co do nas szczeka?Foto: shutterstock/Kostikova Natalia

Od wielu lat behawioryści edukują, że pies jest istotą społeczną, a ludzi postrzega jako członków swojego stada. Psia komunikacja to temat rzeka, ale są podstawy, które powinien znać każdy opiekun czworonoga. Ich znajomość może pomóc zrozumieć co nasz pupil chce nam powiedzieć i ułatwi nam to codzienne wspólne życie. Zrozumienie tych sygnałów bardzo często wymaga jednak niezwykłej uważności i też interpretacja ich wymaga subtelności, bo psy przekazują sygnały bardzo delikatnie. I tak psią błogość i radość zobaczymy, gdy wyraz pyszczka naszego pupila będzie zbliżony do uśmiechu. Rozwarta paszcza, wzrok spokojny, a ogon swobodnie zwisający, lub delikatnie poruszający się w lewo lub prawo, to kwintesencja szczęśliwego psa. A co robi pies, kiedy czuje się niekomfortowo? Porozmawiamy o tym z Asią Brejnakowską ze szkoły dla psów Psatelita. Zaprosimy także na kolejną odsłonę wydarzenia „Niech żyją psy i ludzie”.

W audycji sprawdzimy też, czy dieta wegańska może być dobra dla psa. Dyskusja na ten temat często wywołuje dużo niezdrowych emocji. Pokutuje pogląd, że zwierzaki muszą jeść mięso i kropka – odstępstwa od tego stanu rzeczy nie są możliwe. Rośnie jednak liczba osób, które wykluczają mięso z własnej diety, bo wiedzą, że jego produkcja niesamowicie obciąża i tak zagrożony już klimat. Według wyliczeń naukowców z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii posiadanie średniej wielkości psa ma bardziej negatywny wpływ na ocieplenie klimatu niż pokonywanie 8 tys. kilometrów rocznie samochodem terenowym.

Sprawdź także:

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (27.05) po godz. 15.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo.

kul

Czytaj także

Dogoterapia, czyli z psem po lepsze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 09:40
O psach mówi się, że są to nasi najlepsi, czworonożni przyjaciele, zatem terapia z ich udziałem powinna przynieść dość szybko pozytywne skutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy i koty. "To nasze czworonożne dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 19:15
- W średniowieczu małpki czy ptaszki były zwierzętami drogimi, określającymi wysoki status posiadającego. A pies czy kot towarzyszyły ludziom w życiu codziennym - mówi dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Dlatego pies i kot to dwa najpopularniejsze gatunki towarzyszących zwierząt w Polsce i Europie.
rozwiń zwiń