Plakaty, muzyka i psychologia - tak warto zacząć niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 14:45
W audycji m.in. opowiemy o plakatach muzycznych i o ścieżce muzycznej do kultowego filmu "Psy". Gościem Czwórki będzie także Marianna Gierszewska, z którą porozmawiamy o pracy ze wstydem. 
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shutterstock/Africa Studio

Najbliższe wydanie audycji rozpoczniemy od ciekawostek i anegdot wokół plakatów muzycznych naszych idoli. Plakaty muzyczne vintage to "kawałek sztuki". Wraz z Gosią Jakubowską sprawdzimy, jakie plakaty wieszaliśmy na ścianach i jak wyglądały w różnych dekadach. Jak zmieniała się kultura plakatów na przestrzeni lat? O tym powiemy w Czwórce.

W programie także cykl "Światła, kamera, dźwięk!", tym razem Oliwia Krettek opowie o bardzo dobrze znanym filmie. Kiedy pojawił się w kinach, budził kontrowersje, dziś to jeden z najbardziej kultowych polskich filmów. "Psy" w reżyserii Pasikowskiego mają już 30 lat. Podobno autorzy tej produkcji chcieli nadać jej tytuł "Policjanci z Warszawy", w nawiązaniu do tych z Miami. Za granicą natomiast był wyświetlany jako "Pigs", czyli świnie - bo tak, potocznie, w krajach anglojęzycznych określa się stróżów prawa. My pod lupę weźmiemy muzykę z filmu, którą skomponował Michał Lorenc. Najbardziej znanym motywem, który kojarzymy z produkcją, jest "Kołysanka" z charakterystyczną trąbką. Co jeszcze skrywa ścieżka dźwiękowa do tego filmu? Sprawdzimy, czy po 30 latach nadal pamiętamy te melodie i słynne teksty, takie jak: "nie chce mi się z Tobą gadać" czy "to zła kobieta była". 

W Czwórce gościem także będzie Mariana Gierszewska, aktorka, działaczka społeczna, autorka książki "Być tak naprawdę" i właścicielka platformy Okolice Ciała. Marianna jest także współzałożycielką pierwszej w Polsce firmy produkującej bieliznę dla stomiczek. Od 2019 roku prowadzi warsztaty na terenie całej Polski, dzieląc się z kobietami swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu autentycznej komunikacji i pracy ze wstydem.

Na antenie również felieton muzyczny, który przygotuje Norbert "Bert" Borzym - dziennikarz muzyczny, producent i remikser. Znany niegdyś z projektu Boogie Mafia. Pod szyldem Holiday 80 wydał dwie winylowe EP-ki dla amerykańskiej wytwórni Whiskey Disco. Obecnie związany z wytwórnią The Very Polish Cut Outs. 


Dostępna jest nowa aplikacja Czwórki>>> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i POBIERZ <<<

***

Na audycję Tędy po trendy zapraszamy w niedzielę (26.11) po godz. 9.05. Program poprowadzi Ola Jasińska.

aw/kor

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marika zapowiada nowy album. Singiel "Patataj" promuje "Cykl"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 17:12
Marika zapowiada nowy album "Cykl", a nowe utwory powstały we współpracy m.in. z Kubą Karasiem, duetem Sarapaty i Buslavem. 
rozwiń zwiń