Sesja egzaminacyjna - znaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 09:23
Trwa sesja egzaminacyjna. Ale, czy znamy swoje prawa i obowiązki? Ile razy student ma prawo do poprawki, czy i kiedy są one płatne i ile to kosztuje? Ruszamy na uczelnie. 
Studenci porzucają studia z przeróżnych powodów, jednym z nich jest poziom studiów.
Studenci porzucają studia z przeróżnych powodów, jednym z nich jest poziom studiów. Foto: Shutterstock / 4 PM production

W "Dajesz radę" przyjrzymy się wszelkim przepisom uczelni wyższych, które regulują prawa i obowiązki studentów dotyczące sesji egzaminacyjnych. Sprawdzimy zasady, które obowiązują żaków i wykładowców, prawa do poprawek i ewentualne ich koszty. Opowiemy kiedy powinniśmy się szykować na egzamin komisyjny, w jakich okolicznościach grozi studentowi relegacja ze studiów? Na te pytania odpowie Aleksander Hebda- Przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdy poznamy niezbędne przepisu, sprawdzimy gdzie się uczyć. Nie zawsze pokój w akademiku czy wspólnie wynajmowanym mieszkaniu jest dla studentów najlepszym miejscem do nauki przed sesją. Wielu z nich rusza do bibliotek. W Warszawie ruszyła akcja "BUW dla Sów", w ramach której biblioteki otwarte są również w nocy właśnie po to, żeby studenci mogli w nich przygotowywać się do egzaminów. Jak to wygląda w innych miastach?

Powiemy też o pierwszym wegańskim menu, które pojawiło się na stołówce Uniwersytetu Warszawskiego. Dania zostały stworzone pod okiem Marianny Darżynkiewicz-Wojcieskiej, kierowniczki Pracowni Edukacji Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, edukatorki i pasjonatki gotowania. Wszystko po to, by w stołówkowym jadłospisie zagościły pyszne roślinne przepisy. Czy również na innych uczelniach studenci będą mogli wybierać dania wege? Jak do zmian żywieniowych młodych ludzi podchodzą uniwersytety w Polsce?

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" we wtorek (31.01) o godzinie 14.00 zaprasza  Weronika Puszkar

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka studenci edukacja
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz studiować na zagranicznej uczelni? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 13:57
- To ostatni moment, żeby aplikować na zagraniczne uczelnie. Niektóre z nich zamykają możliwość składania dokumentów jeszcze w styczniu - przekonywała Olga Pomorska z Elab Education Laboratory.
rozwiń zwiń