Pewna praca na polskim rynku? "Analiza baz danych i programowanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 15:30
- Najbardziej obleganymi kierunkami studiów są te związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych, ale też informatyką, automatyzacją procesów i programowaniem, więc można prognozować, że są to zawody przyszłości - wyliczał prof. Paweł Strzelecki, analityk rynku pracy z SGH.
W jakich branżach w przyszłości najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie?
W jakich branżach w przyszłości najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie?Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Polska zajmuje drugie miejsce wśród państw europejskich o najniższym bezrobociu, wyżej uplasowały się tylko Czechy. Mimo to w drugiej połowie 2022 roku wyraźnie można było zaobserwować spowolnienie na rynku pracy. Specjaliści branży IT są poszukiwani zwłaszcza w dużych miastach wojewódzkich. Najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce to też m.in. pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci, ale rośnie też zapotrzebowanie na nauczycieli. 

"Nowe czasy po pandemii"

- Jako cały świat po pandemii znaleźliśmy się w nowych czasach - mówił prof. Paweł Strzelecki, analityk rynku pracy z warszawskiej SGH. - Okazało się, że w XXI wieku możliwe są epidemie chorób zakaźnych na skalę światową, a także poważne konflikty zbrojne. To nie przekreśla jednak długoterminowych trendów demograficznych - podkreślał. - Starzenie się polskiego społeczeństwa, czyli kurczenie się proporcji osób w wieku zawodowym wobec liczby emerytów - od dekady jest faktem. To, że napływają pracownicy z Ukrainy i Białorusi buduje nasze PKB, ale stanowią oni także konkurencję na rynku pracy - tłumaczył gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Wciąż mamy rynek pracownika, nie pracodawcy?

Trend związany ze starzeniem się społeczeństwa polskiego będzie - zdaniem gościa Czwórki - trwał jeszcze przez długie lata. - Jednak ani ogromne bezrobocie, ani myślenie, że "każdego człowieka można zastąpić innymi" już w najbliższym czasie nie powrócą. Kurczy się dziś pula potencjalnych pracowników. Na całym świecie są imigranci, ale ludzie ci pojawiają się tylko w określonych zawodach - mówił prof. Paweł Strzelecki. - W Polsce mieliśmy restrukturyzację gospodarki i długi okres wzrostowego cyklu, ale dziś ciężko przewidzieć, co nas czeka - podkreślał. 

Posłuchaj
16:44 czwórka finanse_PR4_AAC 2023_02_09-14-13-02.mp3 Które zawody są najbardziej przyszłościowe? (Dajesz radę/Czwórka) 

Zarówno w naszym kraju, jak i na świecie mamy do czynienia z rozwojem rynku usług. 87 proc. firm planuje prowadzić rekrutacje w nadchodzącym czasie, przy czym 72 proc. z nich oczekuje trudności z pozyskiwaniem pracowników - stwierdzono w "Raporcie płacowym Hays Poland 2023".

Zatrudnienie w nowych technologiach i informatyce

 - Postęp związany z rozwojem nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji jest dziś niezwykle dynamiczny, dlatego to jedna z przyszłościowych branż. Nie wszystko można zautomatyzować, jednak "eliminowanie" pracowników do pewnego stopnia będzie miało miejsce - podkreślał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: prof. Paweł Strzelecki (analityk rynku pracy, współautor raport "Demografia, migracje, rynek pracy w Polsce",  Instytut Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Quiet quitting - jak to zjawisko zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:01
Eksperci rynku pracy zauważają nowe zjawisko: quiet quitting, nowe podejście do pracy i obowiązków zawodowych. Jedni twierdzą, że to przez pokolenie Z. Róża Szafranek uważa, że to moment historyczny, w którym jesteśmy determinuje to jak chcemy pracować. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca od hakera? Uwaga na fałszywe oferty  

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 12:20
Początek roku sprzyja zmianom, dla wielu jest to także czas poszukiwań nowego zatrudnienia. Warto jednak zachować czujność i uważnie selekcjonować oferty pracy, aby nie stać się celem cyberprzestępców.
rozwiń zwiń