Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:30
- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
Od prawej: dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Marta Zinkiewicz
Od prawej: dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Marta ZinkiewiczFoto: Czwórka/Justyna Majchrzak
  • Tradycyjna kuchnia polska to dużo więcej niż szlachecki stół - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek.
  • Badaczka kultury kulinarnej i kierowniczka Food Studies na Uniwersytecie SWPS jest autorką książki "Tradycje kulinarne Polski".
  • Opisuje w niej naszą kuchnię od czasów dawnych Słowian po współczesność.
  • Nam tłumaczy, dlaczego Polska jest potentatem klusków i czego moglibyśmy się nauczyć od Azjatów. 

Polska mozaika kulinarna

Jako naród rozsmakowaliśmy się w jedzeniu i chętnie eksperymentujemy z potrawami z różnych stron świata. Wiemy, jak smakuje najlepszy kebab w Berlinie, tajskie curry i japoński ramen. W pogoni za nowymi doświadczeniami często zapominamy o polskiej tradycji kulinarnej i - jak zauważa kierowniczka Food Studies na Uniwersytecie SWPS - nie potrafimy docenić jej potencjału. Tymczasem na przestrzeni wieków kształtowała się ona pod wpływem wielu wydarzeń historycznych, prądów religijnych oraz wielokulturowej społeczności, która zamieszkiwała na ziemiach polskich.

- Tak tworzyła się polska mozaika kulinarna. Niestety wiele jej elementów sprowadza się dziś do opisów etnograficznych, bo tych dań po prostu już się nie przygotowuje - tłumaczy dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Posłuchaj
25:00 CZWÓRKA Pasjonauci - jedzenie 08.06.2024.mp3 Polska kuchnia od kuchni - rozmowa z dr Magdaleną Tomaszewską-Bolałek (Pasjonauci/Czwórka)

Chleb z żołędziami i mielonym perzem

Przez długi czas nasza kuchnia była opisywana jako mięsna. I takie wrażenie można odnieść, ale tylko wtedy, kiedy patrzy się na stół szlachecki, bo mięso w tamtym czasie było towarem deficytowym.

- Na wsi, w okresie przednówka, dieta była wzbogacona dzikimi roślinami, bo brakowało zboża. Do mąki na chleb dodawano żołędzie, zmielony perz i korę drzew. Lista produktów była długa i różnorodna i zawierała dużo substancji odżywczych - opowiada naukowczyni. - Oczywiście dieta chłopska często opierała się na niedostatku, ale w idealnym świecie i w odpowiednich proporcjach byłaby bardzo zdrowa.

Polski bób jak japońskie pędy bambusa

Ówczesna dieta była sezonowa, dziś jesteśmy przyzwyczajeni do diety supermarketowej. Jemy to, na co mamy ochotę. - Chcemy pomidory, dostaniemy je nawet w styczniu, a mango i awokado przylatują do nas z drugiego końca świata - wymienia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Powinniśmy wziąć przykład z Azjatów, którzy są przyzwyczajeni do sezonowości jedzenia. Lodówka służy im do chłodzenia, a nie przechowywania produktów. W Japonii w marcu je się pędy bambusa, bo to jest ich czas - są świeże i mają najlepszy smak. Podobnie jak polski bób, którym najlepiej zajadać się na początku lata.

Zobacz także:

"Jesteśmy potentatem klusków"

Magdalena Tomaszewska-Bolałek jest także autorką książki "Tradycje kulinarne Polski". Prezentuje w niej kuchnię Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność i opowiada o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia i jego roli w domowych obrzędach. Wszystko wzbogacone jest anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki.

- Wbrew temu, co zwykło się sądzić, kuchnia chłopska była kuchnią bardzo kreatywną i przemyślaną - zarówno jeśli chodzi o zarządzanie zasobami, wykorzystanie produktów, jak i o smak - przyznaje badaczka kultury kulinarnej. - Najlepszy dowód to wszelkiego rodzaju kluski, kluseczki, pierogi i pierożki. Z ziemniakami, bez ziemniaków, na mące pszennej, żytniej czy gryczanej. W tej dziedzinie jesteśmy potentatem. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek (badaczka kultury kulinarnej, kierowniczka Food Studies na Uniwersytecie SWP, autorka książki "Tradycje kulinarne Polski")

Data emisji: 08.06.2024 

Godzina emisji: 10.15

kul/wmkor

Czytaj także

Pasta i basta. Historia Włoch w dziesięciu daniach

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 16:00
- Do połowy XIX wieku we włoskich książkach kucharskich praktycznie nie było przepisów na makaron. Od dwóch wieków mówimy więc o prawdziwej rewolucji na włoskim talerzu - przekonuje Luca Cesari, autor książki "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru - kraj, w którym wszystko smakuje naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 11:10
- W Peru wszystko jest prawdziwe. Każdy owoc, który jesz, ma tak intensywny smak, że myślisz sobie: o, to jest prawda. Cała prawda o pomarańczy, o papai, o awokado - mówi wokalistka Marita Alban Juarez.  
rozwiń zwiń