Największe jezioro świata, czyli Morze Kaspijskie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:51
Najgłębsze miejsce na Ziemi to Rów Mariański, największym kontynentem jest Azja. Dziś w audycji pytaliśmy jednak o jeziora. - Największym jest Morze Kaspijskie - mówiła dr Anna Łosiak, geolog planetarny.
MorzeZdj. ilustracyjne
Morze/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W "Stacji Nauka" poszukiwaliśmy dziś największych naturalnych zbiorników wodnych, które nie są morzami ani oceanami. - Morze Kaspijskie ma największą powierzchnię - podkreślała dr Anna Łosiak, geolog planetarny. Jak opowiadała, z geologicznego punktu widzenia, sprawa jest "bardziej skomplikowana". - Jest też fragmentem oceanu, który się zachował, choć pozostała jego część została "zamknięta". Dziś dno tego oceanu to m.in. góry Kaukazu i częściowo Himalaje - wyliczała. 

Akwen ten leży na granicy Europy i Azji, na granicy kilku państw, m.in. Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Iranu i Turkmenistanu. - Jeśli zdefiniujemy jezioro jako miejsce, które jest odcięte od oceanu światowego i nie ma z nim bezpośredniego połączenia, to Morze Kaspijskie jest oceanem - tłumaczyła dr Anna Łosiak. - Nazywamy je "morzem", bo jest to zbiornik intensywnie słony. Znajduje się w gorącym obszarze i mamy tu duże parowanie - tłumaczyła. 

Posłuchaj
04:20 _PR4_AAC 2022_09_29-12-38-19.mp3 Największe akweny wodne - rozmowa z dr Anną Łosiak (Stacja Nauka/Czwórka) 

Drugie co do wielkości jezioro na świecie, zdaniem eksperta, to tzw. morze Syberii. Nie znajdziemy jednak tego określenia na mapach. - Chodzi o jezioro Bajkał. Obszarowo jest ono niewielkie, bo zajmuje dopiero 7. miejsce na świecie. Ma jednak ponad 1,5 km głębokości, więc pod względem kubatury plasuje się na drugim miejscu - podkreślała gość Czwórki. - Bajkał powstał w wyniku zderzania się płyt tektonicznych, które pozwoliły na powstanie długiego "rogala". To nietypowa sytuacja - tłumaczyła.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 12.23

kd/kor

Czytaj także

Starachowice - miasto z gwiazdą, Starzechem albo szlachtą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:37
Starachowice słusznie kojarzą nam się z przemysłem. Niezwykle ciekawa jest nazwa tego miasta, której legenda wiąże się ze Starzechem, dawnym założycielem kuźnicy. Prawda jest nieco inna, ale przemysł też jest w niej obecny. 
rozwiń zwiń