"Solar Voyage". Nieziemskie opowieści Adama Żądły

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 13:10
"To jest film o Mirku Lechu, wizjonerze wynalazcy, ekstremalnym podróżniku, asie odnawialnych źródeł energii" - tak zaczyna swoją filmową opowieść Adam Żądło - artysta audiowizualny i twórca dokumentu o niezwykłym człowieku i potędze marzeń.
Kadr z filmu Solar Voyage - reż. Adam Żądło.
Kadr z filmu "Solar Voyage" - reż. Adam Żądło.Foto: mat. prasowe

Nieziemskie opowieści z Pcimia

Adam Żądło specjalizuje się w animacji, fotografii i filmie. Wychował się na wsi, w swojej twórczości łączy doświadczenie z pracy na roli z wiedzą naukową i najnowszymi technologiami. - Pochodzę z Pcimia i kiedy wyjechałem do dużego miasta, w moim przypadku do Krakowa, to najpierw pomyślałem, że oto spełnia się moje marzenie, a potem dotarło do mnie, że czegoś mi jednak brakuje w tej nowej codzienności. Życie w mieście nauczyło mnie doceniać te chwile, które spędziłem na łonie przyrody - opowiada artysta. - Z domu przywiozłem też pomysły na filmy - w tym na "Solar Voyage".

Co się stało z Mirkiem Lechem?

"Solar Voyage" to portret niebanalnego bohatera o równie niebanalnej formie: parodii dokumentalnego eseju z elementami życzliwego humoru. Z Pcimia do Słowacji, ze Słowacji do Grecji, a stamtąd wprost do Afryki - tutaj nie najmłodszy już mężczyzna pragnie znaleźć zatrudnienie w elektrowni słonecznej i… przyszłą żonę. - Mirek Lech to mój sąsiad z Pcimia, który prawdopodobnie cierpiał na schizofrenię. Przynajmniej w tym kierunku miał być leczony. Ale ponieważ w szpitalu nie czuł się najlepiej, jego ojciec zabrał go do domu na wieś. Mirek poczuł się bardzo zdradzony i trafił na ścieżkę głębokiej samotności. Ale zanim to się stało, był świetnie zapowiadającym się naukowcem, który doktoryzował się z technologii paneli słonecznych  - opowiada Adam Żądło. - W 2018 roku Mirek Lech zniknął. Wrócił po trzech miesiącach. podszedł do mnie i opowiedział mi historię, którą od razu zobaczyłem w swojej głowie. Tak powstał "Solar Voyage".

*** SOLAR VOYAGE *** trailer | StingArt by Adam Żądło

Reżyser, który tworzy roboty

Gość Czwórki przyznaje też, że w swojej twórczości inspiruje się badaniami naukowymi dotyczącymi przestrzeni oraz robotyką. - Kiedy zajmowałem się fotografią, moimi obiektami były zwierzęta, nie mogłem przekonać się do robienia zdjęć ludziom. W tej dziedzinie eksplorowałem swoją codzienność, natomiast w filmie zainteresowało mnie science fiction - opowiada. - Nurt SF pozwala mi przetestować, co to znaczy być człowiekiem w warunkach, które nie są nam znane. A to jest zagadnienie, którym mocno interesuję się i to już od dawna.


Kadr z filmu "Solar Voyage", reż. Adam Żądło. Kadr z filmu "Solar Voyage", reż. Adam Żądło.
Posłuchaj
17:28 CZWÓRKA Artystyczny wybieg - solar voyage 02.10.2022.mp3 "Solar Voyage" - artystyczne wizje Adama Żądły - (Artystyczny wybieg/Czwórka)

* * *

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler 

Gość: Adam Żądło (artysta sztuk wizualnych, reżyser)

Data emisji: 02.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Aleksy Komorowski - aktorskie wyzwania w Polsce i za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 17:26
Aleksy Komorowski to aktor, ale i przedsiębiorca, który nie obawia się wyjść poza polski rynek - w żadnej z tych branż. - Najważniejsze jest właściwe nastawienie do życia. Chodzi o to, by się nie bać i być ciekawym. Te dwie cechy to klucz do sukcesu - mówił w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Gałązka: staram się pielęgnować w sobie spokój

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 18:27
Na koncie młodej aktorki znalazło się już wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę "Tanecznicy" w spektaklu "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej" w reż. Agaty Dudy-Gracz. - To spotkanie było dla nas ogromnym szczęściem. Agata, to niezwykła osoba - mówiła Karolina Gałązka. 
rozwiń zwiń