"Kobieta idealna" – jeszcze nie chodzi, ale już mówi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 18:34
- Aiko jest przykładem robota, który przyniesie wyniesie, pozamiata, posprząta, dla niektórych mężczyzn to pewnie ideał – mówiła w Czwórce Ola Jasińska, która opowiedziała o nowej humanoidalnej konstrukcji naukowców.
Audio

Android został stworzony przez kanadyjskiego naukowca Le Trunga, który skonstruował tego robota z samotności. Tak powtała Aiko, która po japońsku oznacza „ukochana”. Dziewczyna robot została stworzona z gumowej lalki, w którą naukowiec wbudował szereg technologii.

– Aiko ma wzrost około 1,5 metra, waży 30 kilogramów i potrafi wchodzić w interakcje ze swoim konstruktorem – mówił w "Czwartym wymiarze" Paweł Kamiński z portalu technologie.gazeta.pl. - Potrafi się poruszać tak jak człowiek, poza tym, że jeszcze nie chodzi. Na razie porusza się na wózku inwalidzkim ponieważ Le Trung zbiera finanse na zbudowanie systemu, który mógłby symulować chód - opowiadał.

Ponadto Aiko zna matematykę, potrafi czytać mapę, radzi sobie nawet z wysyłaniem formularzy podatkowych. Poza tym potrafi zrobić herbatę kawę, towarzyszyć przy śniadaniu, przeczytać artykuł z gazety. Dzięki wbudowanemu programowi sztucznej inteligencji jest w stanie odróżnić gesty i mimikę twarzy.

- Stara się w ten sposób zasymulować życie, może to robić dość przerażające wrażenie, ponieważ Aiko mimo plastikowej karnacji wygląda faktycznie jak człowiek – mówił Kamiński.

Więcej na temat kobiety robota dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Są roboty, które czekają na śnieg

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 19:14
Ola Jasińska w audycji "Czwarty wymiar" przedstawiła urządzenie, które wraz z pierwszymi płatkami śniegu budzi się do życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechaniczny gepard bije rekordy prędkości (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 01:10
Jeśli są Państwo spragnieni informacji na temat wynalazków armii USA, mamy wiadomość. Robot-gepard produkcji DARPA pobił właśnie rekord prędkości dla robotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spraw sobie robocika do towarzystwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 19:11
Jeśli ktoś z Was cierpi na samotność i narzeka na brak rozrywki, to może skorzystać z usług i-Sobota, najmniejszego humanoidalnego robota świata produkowanego seryjnie.
rozwiń zwiń