Za kulisami Mistrzostw Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 11:00
Euro, euro i… po mistrzostwach. Za tydzień będzie już po wszystkim. Na szczęście wybudowane przed tą imprezą autostrady i obiekty sportowe pozostaną nam na długie lata. Film Andrzeja Słodkowskiego pokazuje technologiczne kulisy mistrzostw.
Audio
  • Technologiczne podsumowanie Euro 2012 - materiał Radomira Wita

Choć w czasie trwania Euro 2012, rozgrywających się w Polsce i na Ukrainie, Słodkowski, autor obrazu "Za kulisami Mistrzostw Europy", akurat był w… podróży dookoła świata, reporterowi Czwórki udało się go złapać na Bahamach.

- Praktycznie ostatnie cztery lata to w Polsce jeden wielki plac budowy – opowiada Słodkowski. Przygotowując scenariusz rok temu, zastanawiałem się, z jakiego punktu widzenia można byłoby to pokazać. Postawiłem na ciekawostki techniczno-inżynieryjne.

Słodkowski przyznaje, że przygotowywanie filmu sprawiało mu dużą frajdę, zwłaszcza, że efekt końcowy dotarł do wielu krajów na całym świecie, m. in. do Włoch i Papui-Nowej Gwinei. 

To właśnie z materiałów Słodkowskiego można dowiedzieć się wielu ciekawostek o stadionach w całym kraju. – Obiekt w Warszawie zbudowany został na dwupoziomowym garażu, ciekawe rozwiązania zastosowano także przy konstruowaniu dachów – wymienia filmowiec w Rozmowie z Radomirem Witem. – Dach w Kijowie jest ekologiczny i przyjazny środowisku, bo zbiera deszczówkę do specjalnych zbiorników. Potem dzięki tej wodzie nawadniane są trawniki.

W audycji "Czwarty Wymiar" sprawdziliśmymy, jaka jest druga strona Euro. Dlaczego Ukraina nie miała problemów z murawą stadionu w Doniecku? Ile waży ognioodporny szturmowy kombinezon dla policji i wojska? Co robią robocoptery nad głowami kibiców? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie z nagraniach ze studia.

Cykl filmowy "Za kulisami Mistrzostw Europy" Andrzeja Słodkowskiego można oglądać w programie Discovery. 

Do słuchania audycji "Czwarty Wymiar" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku po godz. 16.

Czytaj także

Poczuj się bezpiecznie na Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:34
Podczas Mistrzostw o nasze bezpieczeństwo zadba 55 tysięcy policjantów. Zostali wyposażeni w najnowocześniejszy miniaturowy sprzęt, specjalne roboty i wozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie tajemnice polskich stadionów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 21:00
Jak zbudowany jest dach Stadionu Narodowego? Czym różni się konstrukcja warszawskiego obiektu od tego we Wrocławiu? W Czwórce odkrywamy sekrety obu stadionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa na Euro - ludzie z całego świata pytają, co to za miasto

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:38
Z okazji Mistrzostw wiele stacji telewizyjnych zdecydowało się na budowę swojego studia w Warszawie. Szczegółom funkcjonowania placówki brytyjskiej telewizji ITV przyjrzał się Radomir Wit.
rozwiń zwiń