Zanurkuj do Wielkiej Rafy Koralowej!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 08:00
Dzięki takim fotografiom nie trzeba umieć pływać, by odkryć i doświadczyć sześciu najbardziej niesamowitych miejsc pod wodą, łącznie z australijską rafą koralową, Filipinami i Hawajami.
Audio
  • Wirtualne nurkowanie - materiał Aleksandry Jasińskiej

Tak, już pojawiły się pierwsze podwodne zdjęcia na mapach Google. W sumie wykonano ponad 500 tysięcy fotografii.

– To nie jest tak, że widzimy jedno zdjęcie panoramiczne – opowiada Piotr Zalewski Google Polska. – Pod wodą można się wirtualnie przemieszczać, dokładnie tak, jak po ulicach w usłudze Street View.

Można też podziwiać na przykład rafę koralową o zachodzie Słońca, albo zobaczyć mantę, czyli wielką, groźnie wyglądającą rybę, która waży nawet do 3 tony.

Catlin Seaview Survey, jeden z najważniejszych ośrodków badających rafy, aby wykonać te zdjęcia, wykorzystał specjalnie zaprojektowany aparat podwodny. A dzięki współpracy Catlin Seaview Survey z Google te wyjątkowe fotografie mogą obejrzeć internauci na całym świecie, korzystając z  funkcji Street View na mapach Google.

Szczegóły w "Czwartym Wymiarze". Posłuchaj nagrania za studia Czwórki, klikając w załączony plik dźwiękowy.

A do audycji zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godziny 16.

(kd)

Czytaj także

Technologia w służbie osobom niewidomym i słabowidzącym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:40
Specjalne okulary, urządzenia emitujące dźwięk, testery koloru albo czujniki poziomu cieczy, które umożliwiają osobom niewidomym normalnie funkcjonowanie – na to liczyć mogą niepełnosprawni, by ich życie było choć trochę łatwiejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed tym nie uchronisz dziecka w sieci!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 18:55
Internet rozwija się w zastraszającym tempie, a treści nielegalnych bądź takich, które mogą zagrażać najmłodszym użytkownikom, jest w nim coraz więcej. - Samobójstwa, samookaleczenia, głodzenie się… - wymienia ekspert z Dyżurnet.pl. - Ludzka pomysłowość nie zna granic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy biją na alarm. Wielka Rafa Koralowa umiera

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 13:51
Przez 27 lat straciła połowę podwodnych łąk. Winne są rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze i proces bielenia związany z globalnym ociepleniem.
rozwiń zwiń