Polki najlepiej promują szwedzkie miasto

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:40
Trzy Polki wygrały międzynarodowy konkurs w kategorii design zorganizowany przez szwedzkie miasto Umea, gospodarza tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2014.
Audio
  • Jak Polski promują szwedzkie miasto - Umea - Europejską Stolicę Kultury 2014 (Czwórka/Stacja Kultura)
Hanna Ferenc i Michalina Musielak w Czwórce
Hanna Ferenc i Michalina Musielak w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Umea jest niewielkim szwedzkim miastem na dalekiej północy, leży zaledwie 400 km od bieguna. Latarnie zapalane są tam o 13, a przez większą część roku jest ciemno i zimno. Trzy Polki: Hanna Ferenc, Michalina Musielak i Joanna Pruchnicka postanowiły wziąć udział w konkursie na zaprojektowanie gadżetów, które będą promowały i pokazywały to miasto - jedną z Europejskich Stolic Kultury 2014 roku.
Na dalekiej północy wbrew pozorom dzieje się dużo. To tam narodził się punkowy ruch straight edge, tam działa jedna z najlepszych na świecie szkół projektowania i designu. Właśnie na tamtejszym wydziale designu przez rok studiowała Joanna Pruchnicka. - Asia wysyłała nam swoje wspomnienia z Umeo. Na podstawie tego my stworzyłyśmy projekt, choć nigdy nie byłyśmy w tym mieście - mówią Hanna Ferenc i Michalina Musielak. - Dziś nazywa się to "Zestawem do zbierania wspomnień".
Projektantki podkreślają, że to co wydało im się najbardziej interesujące ze wspomnień Asi było trudne do uchwycenia. - Dostałyśmy od niej szereg informacji, zdjęcia a także koperty np. z suszonym kwiatkiem, biletem na koncert czy monetą - opowiadają goście Czwórki.

Każdy z nas podczas dłuższych wyjazdów zbiera własne wspomnienia. - Chciałyśmy zrobić koperty, które będą dawały możliwość każdemu odwiedzającemu kolekcjonowania tych wspomnień - mówią projektantki. Tak powstały teczki z informacjami o atrakcjach turystycznych Umea, która zachęca do dodawania własnych zdjęć, notatek oraz opinii. Tak wzbogacone kartki można następnie złożyć w koperty i wysłać bliskiej osobie lub przywieźć do domu jako pamiątkę.

Dziś dziewczyny podejmują starania aby "Zestawem do zbierania wspomnień" przybrał realny kształt i był dostępny dla każdego zwiedzającego Umea w 2014 roku. Hanna Ferenc, Michalina Musielak i Joanna Pruchnicka działają też w Polsce, w Warszawie ostatnio jest głośno o ich nowym projekcie Rośnij WAW.

(pj)

Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozbij się w norweskim parku narodowym

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 07:30
W Norwegii, Finlandii i Szwecji obowiązuje nieograniczone prawo do korzytania z natury, w tym także do nieskrępowanego wędrowania po parkach narodowych i nocowania w nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więzienny "problem" Szwedów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 14:30
W Szwecji regularnie zamykane są kolejne więzienia. Liberalne prawo, dostęp do nauki i dobre warunki prowadzą do skutecznej resocjalizacji. Jaka jest droga Szwedów do sukcesu na tym polu?
rozwiń zwiń