Projektanci mody na łasce gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 16:00
- Nikt lepiej nie sprzedaje dziś ubrań projektantów jak porządny celebryta - o mechanizmach napędzających współczesny świat mody opowiada projektant, Michał Szulc.
Audio
  • Projektant Michał Szulc opowiada o kulisach współpracy domów mody z gwiazdami (Czwórka/Stacja Kultura)
kadr z filmu Seks w wielkim mieście 2, reż. Michael Patrick King
kadr z filmu "Seks w wielkim mieście 2", reż. Michael Patrick King Foto: mat. promocyjne

Zasada jest prosta - znana osoba pokazuje się publicznie w jakiejś kreacji, publikuje swoje zdjęcia na portalu społecznościowym i napędza projektantom tzw. "followersów". I niekoniecznie chodzi tutaj o nagłe zwiększenie obrotów danego domu mody, tylko o wzrost rozpoznawalności marki.

Ale gwiazdy i celebryci to jedno. Tak naprawdę tajną bronią umożliwiającą dotarcie do szerszego grona odbiorców są styliści.

- To szare eminencje showbiznesu, które decydują o tym, co gwiazda będzie mieć na sobie - opowiada gość "Stacji Kultura". - Styliści po pokazie kontaktują się z projektantem i wybierają upatrzone wcześniej modele. Projektant wysyła je potem do gwiazdy, najczęściej w formie prezentu.

Christian Dior - legenda świata mody >>>

Znane postaci świata filmu lub muzyki działają lepiej niż kampanie reklamowe w prasie, czy na billboardach. W dobie internetu liczy się szybkość przesyłania informacji, a w sieci najpewniej czują się... celebrytki.

Moda męska okiem krytyka - Czy naprawdę jest aż tak źle? >>>

- Taki układ można rozpatrywać w kategoriach handlu wymiennego. Ja daję ci sukienkę, ty mi swoją twarz, ale ja nie uważam, żeby było to szczególnie etyczne - mówi polski projektant. - Na szczęście istnieją kreatorzy, których nie interesuje taka forma promocji. Choć przyznaję, że coraz trudniej opierać się pokusie.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda

Czytaj także

Second-handy wracają do łask?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:32
Okazuje się, że sklepy z używaną odzieżą przeżywają renesans. Ubierają się w nich nawet ludzie, których stać na kupowanie ciuchów w drogich, markowych butikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mipsterzy - muzułmanie mogą być modni!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 13:30
- Muzułmanin powinien być odziany skromnie, co nie oznacza, że ma być ubrany niemodnie - mówi Musa Czachorowski, rzecznik muftiego RP. Mipsterzy, przedstawiciele nowej subkultury doskonale wiedzą, jak świetnie się ubrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Model(k)owy świat

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 14:02
Ich praca polega na tym, by być w centrum uwagi, onieśmielać urodą, czarować gracją i zachwycać nienaganną sylwetką. Za to dostają gigantyczne pieniądze, dzięki czemu modeling uchodzi dziś za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów świata.
rozwiń zwiń