Eksperymentator Gierymski. Wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 14:48
Większość z nas zna jego nazwisko. Kojarzymy jego twórczość z malarstwem, ale tak naprawdę niewiele o nim wiemy. Okazją do nadrobienia zaległości jest wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie "Aleksander Gierymski 1850-1901".
Audio
  • Aleksander Gierymski w Muzeum Narodowym w Warszawie. Relacja Kasi Oklińskiej (Stacja kultura/Czwórka)
Reprodukcja obrazu Święto trąbek I Aleksandra Gierymskiego
Reprodukcja obrazu "Święto trąbek I" Aleksandra GierymskiegoFoto: Wikipedia/Public Domain

Ostatnia wystawa prac Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie miała miejsce w latach 50. XX wieku. - Chcieliśmy przybliżyć jego twórczość, pokazać ją raz jeszcze, odkryć na nowo dla widzów. Po tylu latach stwierdziliśmy, że warto wrócić i przypomnieć tego artystę - powiedziała kustoszka wystawy Krystyna Znajewska.

"Żydówka
"Żydówka z pomarańczami" fot. Wikipedia/Public Domain

Jej zdaniem, Gierymski był wielkim eksperymentatorem, a cała jego twórczość koncentrowała się wokół poszukiwań koloru i światła. - Zawsze był bezkompromisowym poszukiwaczem. Drążył i eksperymentował, a wszystkie swoje doświadczenia starał się przelać na płótno. Był jednym z odważniejszych polskich artystów - tłumaczyła.

Jak każdy artysta Gierymski był też ekscentrykiem. Bardzo wysoko stawiał sobie poprzeczkę i starał sprostać własnym wymaganiom. Nie zawsze jednak mu się to udawało. - Wtedy przychodziło zniechęcenie. Wiele obrazów niszczył, by wykorzystać następnie płótno do namalowania kolejnego dzieła - wyjaśniła kustoszka wystawy.

Na wystawie prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, oraz ponad 100 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego ze zbiorów polskich i zagranicznych. Nie zabrało też największych dzieł malarza, takich jak: "Sjesta włoska", "W altanie", "Żydówka z pomarańczami" (obraz odzyskany w 2011 roku), "Święto Trąbek", "Wieczór nad Sekwaną" czy "Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji".

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie "Aleksander Gierymski 1850-1901" będzie otwarta do 10 sierpnia 2014 roku.

tj/kul

Czytaj także

"Portrait Artist of the Year": talent-show dla malarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 18:45
Po telewizyjnych talent-show dla kucharzy, tancerzy, modelek i wokalistów przyszła pora na artystów malarzy. W programie "Portrait Artist of the Year" mogą wziąć udział malarze i rysownicy, profesjonaliści i amatorzy. Muszą mieć ukończone 16 lat, pochodzić z Wielkiej Brytanii albo Irlandii i mieć talent do tworzenia portretów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Karykatury świętuje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 14:59
Muzeum Karykatury w Warszawie opublikowało "Leksykon polskich artystów karykatury". Wieńczy on 35-te urodziny placówki. Gościem "Stacji Kultura" będzie Zygmunt Zaradkiewicz, który sprawował opiekę nad wydawnictwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Gierymski malarz biedoty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 18:57
Niedoceniany za życia twórca obrazów, ukazujących życie warszawskiej biedoty ze Starówki i Powiśla, doczekał się swojej wystawy w Muzeum Narodowym.
rozwiń zwiń