Językoznawcy naprzeciw problemom

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:42
Trzej wybitni językoznawcy Jerzy Bralczyk, Jan Miodek i Andrzej Markowski we wspólnej książce "Wszystko zależy od przyimka" mierzą się z problemami, które stają przed nami, gdy w epoce internetu, sms-ów, agresywnych reklam i, często, krzykliwych mediów próbujemy mówić naprawdę po polsku.
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy BralczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Bitelsi czy Bitlesi? "W" czy "na internecie"? - to tylko niektóre z pytań, z którymi się zmierzyli.

Książka "Wszystko zależy od Przyimka" to bardzo dużo pytań i całe mnóstwo odpowiedzi (nie zawsze jednoznacznych). O tej publikacji z jej współautorem prof. Jerzym Bralczykiem porozmawiamy we wtorek, 6 maja w "Stacji Kultura" po 11.00.

Zapraszamy

Czytaj także

Jak sprawić, by język polski nie był "mglisty"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 09:00
Specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzają, czy da się uprościć język polski. Chodzi o to, by przekazy informacyjne były treściwe i zrozumiałe, a urzędowe formularze nie przerażały swą zawiłością przeciętnego Kowalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język polski rządzi naszymi emocjami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 14:00
W powszechnej opinii pojęcie "emocji" kojarzy się z miłością. Ale wachlarz jest przecież bardzo szeroki, a psychologia mówi także o uczuciach, afektach. - Nasz język udowadnia nam, że często emocje nami rządzą - mówi w Czwórce Agata Hącia, językoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obczaj te słowa - totalna masakra

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 16:00
Zdarza się, że ktoś do nas coś mówi, i mimo że słyszymy, że to język polski, wcale nie rozumiemy, o co chodzi. "Obczaj", "gratsy", "sorewicz", "elo", czy "masakra" rozgościły się w naszej mowie, ale czy na długo?
rozwiń zwiń