Błażej Hrapkowicz: krytyk nie jest w stanie zniszczyć filmu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:00
Dziennikarz Czwórki Błażej Hrapkowicz został laureatem pierwszej nagrody w XVIII konkursie im.Krzysztofa Mętraka. W "Stacji Kultura" przyznaje, że już 7 raz brał udział w tym konkursie.
Audio
  • Błażej Hrapkowicz opowiada o zawodzie krytyka filmowego i pierwszej nagrodzie w konkursie im. Mętraka (Czwórka/Stacja Kultura)
Błażej Hrapkowicz: krytyk nie jest w stanie zniszczyć filmu
Foto: Bartosz Bajerski

Błażej Hrapkowicz nagrodę odbierze dopiero na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jednak już dziś przyznaje, że bardzo go cieszy to wyróżnienie.
- To był mój 7. raz w tym konkursie. Niektórzy z moich znajomych śmiali się już, że jestem stypendystą tego wydarzenia, a nie jego uczestnikiem - opowiada gość "Stacji Kultura" i zdradza, że nie jest jedyny, którym tak długo czekał na tę pierwszą nagrodę. W podobnej sytuacji był też Miał Walkiewicz, obecnie redaktor naczelny serwisu Filmweb. - Spodziewałem się, że kiedyś może to nastąpić, że zdobędę tę nagrodę i liczyłem, że kiedyś uda mi się wspiąć na ten najwyższy szczebel. W tym roku się udało.

Przeczytaj także: Nagroda im. Krzysztofa Mętraka dla Błażeja Hrapkowicza
Według Błażeja Hrapkowicza nagroda w konkursie im. Krzysztofa Mętraka ma przede wszystkim wymiar symboliczny i prestiżowy, choć za wyróżnieniami idą nagrody finansowe. - Dziś jest coraz mniej miejsc, w których można uprawiać krytykę filmową. Ten konkurs, w tej rzeczywistości służy zwróceniu uwagi na to, że są młodzi ludzie, którzy świetnie piszą o kinie i to jest bardzo potrzebne - ocenia gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.


Pierwsze miejsce w tym konkursie to dla Błażeja Hrapkowicza "wisienka na torcie", niemal formalna legitymacja do dołączenia do grona do młodych, cenionych krytyków filmowych.
Jak się okazuje, życie krytyka filmowego wcale jednak nie jest mlekiem i miodem płynące. - Żeby być dobrym krytykiem trzeba wykonać ogromną pracę koncepcyjną, intelektualną, wcześniej zdobyć niezbędne narzędzia i warsztat - przyznaje w Czworce Hrapkowicz.

Błażeja Hrapkowicza i jego gości można słuchać na antenie Czwórki w każdy czwartek od 23.00. Zapraszamy na audycję "Na cztery ręce". To nasze, Czwórkowe, miejsce na krytykę filmową.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Stanisław Lem: ten film jest dnem dna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:40
"Ten film jest beznadziejny!" - tak o filmowych adaptacjach swojej prozy mówił Stanisław Lem. Pisarzowi podobał się właściwie tylko "Przekładaniec" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy są gotowi na "Nimfomankę"?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 19:20
- To nie jest film pornograficzny tylko mądra, błyskotliwa, dowcipna, a czasami też prowokacyjna opowieść o dojrzałej kobiecie, która testuje granice wolności: swojej oraz widza - tak o "Nimfomance" Larsa von Triera mówi Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matrix - film, który zmienił oblicze światowej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 08:00
Rewolucyjny i kultowy już film "Matrix" miał swoją premierę 31 marca 1999 roku. Historia o Neo, hakerze, który dowiaduje się, że świat jest tylko obrazem przesyłanym do jego mózgu przez roboty, okazała się hitem, a efekty specjalne wykorzystane w filmie były przełomowe na skalę światową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Krzysztofa Mętraka dla Błażeja Hrapkowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 09:00
Błażej Hrapkowicz, prowadzący audycję "Na Cztery Ręce", zdobył główną nagrodę przyznawaną młodym krytykom filmowym.
rozwiń zwiń