Nowe Horyzonty Kina - Cave, Jarzyna i greckie inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 14:50
- Moja miłość do filmu zaczęła się od Winnetou. Najpierw przeczytałem książkę, potem oczarował mnie Dziki Zachód ze szklanego ekranu. Wreszcie trafiłem na Bergmana - wspomina Roman Gutek. Twórca Nowych Horyzontów opowiada o swojej życiowej pasji i najciekawszych punktach programu tegorocznej edycji festiwalu.
Audio
  • Wychowało mnie kino - rozmowa z Romanem Gutkiem (Czwórka/Stacja Kultura)
Nick Cave w filmie 20 000 dni na ziemi, reż. Jane Pollard, Iain Forsyth
Nick Cave w filmie "20 000 dni na ziemi", reż. Jane Pollard, Iain ForsythFoto: mat. prasowe/Gutek Film

24 lipca we Wrocławiu rozpocznie się XIV edycja Nowych Horyzontów - festiwalu filmów, wykraczających poza granice konwencjonalnego kina.

- Jednym z najjaśniejszych punktów tegorocznego programu będzie pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu Nuri Bilge Ceylana "Kış Uykusu" - opowiada gość "Stacji Kultura". - To wyrafinowany, erudycyjny obraz inspirowany dziełami Dostojewskiego, Czechowa, Strindberga. Oglądałem go już dwa razy i ciągle czuję niedosyt.

W tym roku na festiwalu nie zabraknie też stałych bywalców imprezy - wśród nich będzie m. in. Nick Cave. - Artysta gościł już u nas dwa razy, tym razem pojawi się na dużym ekranie w filmie "20 000 dni na ziemi"- zdradza szef Nowych Horyzontów. - To dokument opowiadający o jednym dniu z życia muzyka. Poznajemy kulisy jego pracy, cofamy się do czasow dzieciństwa, dowiadujemy więcej o inspiracjach i romansach. W tym roku muzykę pokazujemy przede wszystkim w filmach, ale oczywiście bedą też imprezy organizowane w klubie festiwalowym.

Na Nowych Horyzontach najważniejsze jest jednak dobre kino, które może poszerzyć nasze horyzonty, zmienić percepcję, wzbogacić światopogląd. - W momencie, kiedy uświadomiłem sobie, że kino też może zadawać pytania dotyczące ważnych spraw i że może udzielać na nie odpowiedzi, pozwoliłem na to, by wychowywały mnie filmy - mówi Roman Gutek. - Dlatego też przygotowując program festiwalu staramy się, żeby było w nim jak najwięcej filmów, które pozwalają zapomnieć o całym świecie. Przez cały rok starannie je selekcjonujemy, a potem niecierpliwie czekamy jak zareaguje na nie publiczność.

Festiwal Nowe Horyzonty potrwa do 3 sierpnia. Więcej szczegółów dotyczących programu imprezy znajdziesz w nagraniu dołączonym do artykułu.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino
Czytaj także

Pakistańskie wielobarwne kino, czyli Lollywood

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 16:00
Energetyczna muzyka, taniec, mnóstwo kolorów - to wszystko znajdziemy w filmach rodem z Pakistanu, czyli w kinie w stylu Lollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Avengers", czyli superprodukcja naszpikowana efektami specjalnymi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 09:47
"Avengers" to film z masą efektów specjalnych, w którym występuje wiele postaci znanych z komiksów. Jak powstały efekty specjalne do jednego z największych przebojów kinowych 2012 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Hamkało: krytyka nie wbija mnie w ziemię

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 13:47
Ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST, z aktorstwem związana jest od dziecka, a popularność nie zawróciła jej w głowie. Aleksandra Hamkało świadomie prowadzi swoją karierę, a zamiast błyszczeć na salonach i w pismach plotkarskich, woli wyżywać się kulinarnie.
rozwiń zwiń