Signmark - fiński niesłyszący raper robi karierę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 10:00
Pochodzący z Finlandii Marko Vuoriheimo urodził się głuchy. Nie stanęło mu to jednak na przeszkodzie w drodze do kariery muzycznej. Jako Signmark podpisał kontrakt z międzynarodową wytwórnią i wydał kilka płyt. Swój styl określa jako hip-hop migowy.
Audio
  • Reportaż Beaty Kwiatkowskiej o Signmarku - fińskim głuchoniemym raperze (Czwórka/Stacja Kultura)
Signmark - fiński głuchoniemy raper
Signmark - fiński głuchoniemy raperFoto: mat. promocyjne

Signmark
Signmark podczas koncertu;
foto: mat. prom.

Niedawno Fin zagrał koncert w jednym z warszawskich klubów. Polska to już czterdziesty kraj, w którym miał okazję wystąpić, a gros publiczności stanowiły osoby niesłyszące. Przed nim na scenie pojawił się znany beatboxer Blady Kris. - Na początku miałem pewne obawy z tym związane, długo myślałem, jak to będzie wyglądać? Okazało się jednak, że nie ma żadnej różnicy, czy jesteś w restauracji ze słyszącymi czy niesłyszącymi, bo i tak powstaje taka sama energia, gdy wszyscy się dobrze czują. Jest nawet fajniej, bo nie jest tak głośno, jak normalnie w klubie - powiedział Blady Kris w reportażu Beaty Kwiatkowskiej.

W 2009 roku polski raper Pjus, który w wyniku choroby stracił słuch i obecnie posługuje się implantami pniowymi, jako pierwszy na świecie człowiek z "cyfrowym słuchem" wydał płytę. - Ona była zatytułowana "Life after deaf". Chciałem pokazać, że głuchota jako taka ograniczeniem nie jest. Takie osoby jak Signmark muszą działać na dwie strony, czyli wpuścić trochę świata głuchoniemych do świata słyszących i w drugą stronę - powiedział Pjus.


Signmark urodził się w 1978 roku w niesłyszącej rodzinie. Brak słuchu nie stanął jednak na przeszkodzie w pokochaniu muzyki i oddaniu się w całości tej pasji. - Zacząłem od tłumaczenia tekstów muzyków na język migowy. Obracałem się wśród wielu gatunków, aż w końcu zainspirował mnie hip-hop. W pewnym momencie zacząłem pisać własne piosenki, nagrałem w 2006 roku debiutancki album "Signmark" i podpisałem kontrakt z wytwórnią Warner Music. Zostałem w ten sposób pierwszym głuchym człowiekiem z międzynarodową umową płytową - powiedział fiński raper w rozmowie z Czwórką po warszawskim koncercie.

O tym, jak potoczyła się kariera Signmarka, dowiecie się z materiału Beaty Kwiatkowskiej. Więcej Czwórkowych reportaży znajdziecie tutaj .

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ten Typ Mes: zmęczył mnie patos w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Przez wielu fanów i dziennikarzy uważany za najlepszego polskiego rapera Ten Typ Mes wydał właśnie czwarty solowy album. Na wydawnictwie "Trzeba było zostać dresiarzem" wziął pod lupę jedną z subkultur, która w latach 90. zalała polskie osiedla i odcisnęła największe piętno na młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vienio: nie podążam za trendami, robię swoje

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 18:50
Pod koniec kwietnia do sklepów trafił kolejny solowy album Vienia - rapera i producenta znanego z grupy Molesta. Wydawnictwo "Etos 2" zyskuje dobre recenzje, ale muzyk nie zamierza osiąść na laurach. - Mam w głowie kolejne projekty i idę z prądem pozytywnej energii - mówił w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sir Michu o płycie "Kurort Rolson": muzyka dyskotekowa burzy podziały

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:30
- Jeszcze będąc na studiach zauważyłem, że na imprezach czynnikiem spajającym jest muzyka dyskotekowa - mówi w "DJ Paśmie" Sir Michu, producent płyty "Kurort Rolson". To zainspirowało go do wydania wakacyjnego krążka, który jest swoistą kontynuacją "Kurta Rolsona", głośnego albumu Tedego.
rozwiń zwiń