Zygmunt Miłoszewski: kończę z kryminałami

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 14:53
Zygmunt Miłoszewski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy młodego pokolenia i autor takich bestsellerów jak "Uwikłanie", "Ziarno prawdy", czy "Bezcenny" - zapowiada, że w swojej najnowszej powieści "Gniew" zakończy karierę legendarnego bohatera - prokuratora Szackiego.
Audio
  • Pisarz Zygmunt Miłoszewski o tym, co stanie się z prokuratorem Szackim, ekranizacjach swoich powieści i zawodowych planach (Czwórka/Stacja Kultura)
Zygmunt Miłoszewski w Czwórce
Zygmunt Miłoszewski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Pierwsza część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim, który podbił serca polskich czytelników, czyli powieść "Uwikłanie", światło dzienne ujrzała w 2007 roku. "Ziarno prawdy", druga część, ukazała się na rynku w cztery lata później. Ostatnio premierę miała trzecia książka z tej serii, powieść "Gniew", która ma być pożegnaniem z Szackim. To historia kolejnego etapu w życiu prokuratora, który - po kolejnej emocjonalnej rewolucji - przeprowadził się do Olsztyna, aby w najtrudniejszym w karierze śledztwie zmierzyć się z problemem przemocy domowej. Po tej sprawie jego kariera ma się zakończyć.
- Pozbycie się Teodora Szackiego jest skutkiem ubocznym innej decyzji - powiedział Miłoszewski w Czwórce i zdradził, że kończy z pisaniem kryminałów. Nie zważa także na fakt, że - zdaniem wielu - to przecież głównie dzięki nim rozsławił swoje nazwisko. - "Gwiazdę" zrobiły ze mnie moja praca i mój talent literacki, a nie to, że piszę o trupach - podsumował w rozmowie z Katarzyną Dydo.

Czytaj także: "Jaskiniowiec": książka, która wprowadzi cię w świat zbrodni <<<
Dziś nazwisko Miłoszewskiego - podczas premier kolejnych książek - przyciąga tłumy. Jego zdaniem "to najjaśniejsza strona pisarstwa". - Uczucie, gdy widzę, że ktoś czyta moje książki, jest niezwykłe - opowiada gość Czwórki. - Z drugiej jednak strony to wielkie obciążenie, bo wiem, że ludzie kupują kolejną książkę dlatego, że podobała im się poprzednia, wiec nie mogę ich zawieść. Nie mam już więc takiego luzu, jaki miałem podczas debiutu.

Przed Miłoszewskim kolejne wyzwania. Niebawem, w styczniu, na ekrany polskich kin wejdzie ekranizacja jego książki "Ziarno prawdy" . Kto wystąpi w roli głównej? Co pisarz sądzi o ekranizacjach swoich powieści i dlaczego zakochał się w słowiańskiej mitologii?  Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z pisarzem, który gościł w audycji "Stacja Kultura" .

(kd, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA pisarz
Czytaj także

Joël Dicker: zanim "Quebert" stał się hitem, chciałem zrezygnować z pisania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:15
Ma 28 lat, Grand Prix Akademii Francuskiej, młodzieżową Nagrodą Goncourtów oraz 700-stronnicową powieść, która ukazała się w 30 krajach. Od września "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" Joëla Dickera dostępna jest także w polskiej wersji językowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń