"Historia Roja", "Londyn w ogniu", "Carol" - już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:40
Western o historii Polski, opowieść o zakazanej miłości w Nowym Jorku lat 50. i "Londyn w ogniu", który na pewno nie dostanie Oscara. Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery.
Audio
  • "Carol", "Nawet góry przeminą", "Tysiąc i jedna noc, cz. 2" - krytyk Błażej Hrapkowicz ocenie filmowe premiery (Hrapkowidz/Czwórka)
  • Na co w weekend wybrać się do kina - radzi krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)
Film Carol powstał w oparciu o powieść Patricii Highsmith pod tym samym tytułem
Film "Carol" powstał w oparciu o powieść Patricii Highsmith pod tym samym tytułemFoto: mat. prasowe/Gutek Film

"Historia Roja" to pierwsza fabularna opowieść o losach Żołnierzy Wyklętych. Film wyreżyserował Jerzy Zalewski, w tytułowej roli wystąpił znany muzyk i wokalista Krzysztof "Zalef" Zalewski.

Zobacz zwiastun

Podczas pogrzebu brytyjskiego premiera Londyn zostaje zaatakowany przez terrorystów. Mike Banning oraz agentka MI6 muszą opanować sytuację, zanim dojdzie do masakry. Taki jest punkt wyjścia dla brytyjsko-bułgarsko-amerykańskiej produkcji "Londyn w ogniu".

Zobacz zwiastun

Akcja nominowanego do 9 Oscarów obrazu "Carol" dzieje się w Nowym Jorku, w latach 50. Marząca o lepszym życiu pracownica sklepu zakochuje się w starszej i zamężnej kobiecie, a historię na duży ekran przeniósł sam Todd Haynes.

Zobacz zwiastun

Czy któryś z tytułów w ocenie krytyków filmowych zasługuje na wyróżnienie - dowiesz się słuchając nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 4.03.2016

Godzina emisji: 13.00

kul/kd

Czytaj także

Mockumenty. Fałszywe świadectwa filmowców

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:16
Mockumenty, posługując się językiem dokumentu, opowiadają o nieistniejącej rzeczywistości. - Takie filmy należy czytać w odniesieniu do aktualnych wydarzeń. Dlatego "Wizytę" Madsena interpretuję w kontekście sytuacji uchodźców - mówi Michał Zygmunt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horrory – bardzo kobiece kino?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 08:00
- Kiedy w kinie grają horror, na sali statystycznie jest więcej dziewczyn niż chłopaków - mówią autorzy bloga "Horrory na fejsie". - Naukowcy twierdzą, że to dlatego, że kobiety mają silniejszą psychikę.
rozwiń zwiń