Audiodeskrypcja. Nowa era w kulturze dla niewidomych?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:17
- Audiodeskrypcja to technika opisywania rzeczywistości osobom, które tej rzeczywistości nie mogą zobaczyć - mówił w Czwórce Mariusz Trzeciakiewicz z portalu Adapter.pl.
Audio
  • O zaletach audiodeskrypcji opowiada Mariusz Trzeciakiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)
Jak tłumaczył gość Czwórki audiodeskrypcja to sztuka, wymagająca czasu i zaangażowania wielu osób
Jak tłumaczył gość Czwórki audiodeskrypcja to sztuka, wymagająca czasu i zaangażowania wielu osóbFoto: Glow Images/East News

- Audiodeskrypcję stosuje się opisując sceny w filmach, spektaklach teatralnych, albo na meczach piłki nożnej lub nawet w ogrodach zoologicznych. Osoby widzące bowiem w jednej chwili rejestrują otaczający je obraz. Osoby niedowidzące czy niewidzące nie mają tego komfortu - mówił Trzeciakiewicz. Jego portal Adapter istnieje od niecałych dwóch lat, a już zdążył dostać m.in. nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni w kategorii Portal Filmowy/Blog o Tematyce Filmowej.

Zdaniem Trzeciakiewicza audiodeskrypcja to "forma sztuki". - Nie jest prosta, a jej przygotowanie wymaga czasu. To jak napisanie całego filmu właściwie od nowa - mówił gość Czwórki. Jak dokładnie działa audiodeskrypcja i w jaki sposób jeszcze portal Adapter ułatwia życie kulturalne osobom niewidzącym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi:  Martyna Ogonek

Gość: Mariusz Trzeciakiewicz (portal Adapter.pl, pierwsza na świecie platforma stworzona z myślą o osobach niewidomych i niesłyszących)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/jsz

Czytaj także

Marcin Kwaśny: żeby dobrze grać, trzeba zaistnieć w swojej głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 11:40
- Każdy młody artysta powinien być uparty w dążeniu do celu, jeśli to, co robi jest jego prawdziwą pasją - przekonuje aktor Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dereszowska: spóźniam się, ale jestem sumienna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:30
- Na pierwszym roku szkoły teatralnej sporo osób pewnie myślało, że będę tą, która z uczelnią pożegna się najszybciej. Kompletnie nie mogłam się odnaleźć. Potem wzięłam się w garść i wyszło mi to na dobre - wspomina Anna Dereszowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeden gest". Jak teatr otwiera się dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:03
23 września startuje Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. Kina, teatry i muzea przystosowane zostaną dla osób niepełnosprawnych. W stołecznym Teatrze Nowym odbędzie się zaś premiera spektaklu Wojciecha Zamilskiego "Jeden gest".
rozwiń zwiń