Biennale w Wenecji. Święto sztuki i artystów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 15:52
- Hasło tegorocznego Biennale w Wenecji "Viva Arte Viva" jest bardzo szerokie. Myślę, że dla kuratorki Christine Macel oznacza ono, że wydarzenie to jest o artystach, dla artystów i z artystami robione - mówiła w Czwórce Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.  
Audio
  • Hanna Wróblewska o Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji (Stacja Kultura/Czwórka)
Hanna Wróblewska
Hanna WróblewskaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Hanna Wróblewska pełni także funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na 57. Biennale w Wenecji, a w "Stacji Kultura" opowiadała, kto w tym roku na wydarzeniu Polskę będzie reprezentował. - Sharon Lockhart to związana z Polską amerykańska artystka. Jej twórczość krąży wokół dorastania, okresu, kiedy człowiek przestaje być dzieckiem - zdradzała zaproszona ekspertka. Pewnie dlatego właśnie ta fotografka i twórczyni filmów zainteresowała się postacią Janusza Korczaka.

Hanna Wróblewska Coraz częściej dostrzegamy młodzież jako pełnoprawnych partnerów. To osoby w trudnym okresie życia, które muszą się ustosunkować do tego, co się dzieje na zewnątrz

Punktem wyjścia dla Sharon Lockhart jest Mały Przegląd, tworzone w międzywojniu pod pieczą Korczaka pismo o dzieciach i dla dzieci. - Każdy z nas zna korczakowską utopię, aby dzieci miały swój głos w społeczeństwie - tłumaczyła Hanna Wróblewska. Prestiżowa wystawa w Wenecji i projekt Lockhart stał się więc przyczynkiem do reedycji i przetłumaczenia na angielski 60 numerów Małego Przeglądu. W wyborze numerów pisma brały udział dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku, z którymi amerykańska artystka blisko współpracowała.

W Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji, które trwać będzie od 13 maja do 26 listopada, zobaczymy jej film oraz serię zdjęć. Kiedy najlepiej to wydarzenie odwiedzić, jakie inne polskie akcenty będzie można na Biennale zobaczyć oraz co decyduje o popularności danego pawilonu - o tym także Katarzyna Kornet rozmawiała z Hanną Wróblewską.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Gość: Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz komisarz Pawilonu Polskiego na 57. Biennale w Wenecji) 

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/kd

Czytaj także

Dzika przyroda na zdjęciach? "Przyciąga dziki tłum"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:50
Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokazuje zdjęcia nagrodzone w prestiżowym konkursie "Fotografia Dzikiej Przyrody 2016" przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - To najważniejsze wyróżnienie w tej branży - przekonuje Agata Smalcerz, dyrektor galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie lata 80. Tomasz Stańko w chwilach zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:50
- Gdyby nie mój wiek kazałbym się powiesić za nogi nad nim grającym na trąbce i z tej perspektywy zrobiłbym mu jeszcze jeden portret - opowiada Krzysztof Gierałtowski, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie poświęconej słynnemu jazzmanowi - Tomaszowi Stańko.
rozwiń zwiń