Ryszard Horowitz: nigdy nie fotografuję swoich snów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:40
- O moich pracach mówi się, że są surrealistyczne, ale zupełnie nie pasują do kanonu, który wymyślili sobie wielcy surrealiści. Na przykład nigdy nie fotografuję swoich snów - mówi Ryszard Horowitz, światowej sławy artysta i prekursor fotografii cyfrowej.
Audio
  • Ryszard Horowitz o tym, co każdy artysta fotograf wiedzieć powinien i jak odnieść sukces w tej dziedzinie sztuki (Stacja Kultura/Czwórka)
Ryszard Horowitz pracował dla wielu agencji, m.in. jako dyrektor artystyczny. Od 1967 ma własne studio fotograficzne. Jest uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowych
Ryszard Horowitz pracował dla wielu agencji, m.in. jako dyrektor artystyczny. Od 1967 ma własne studio fotograficzne. Jest uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowychFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Ryszard Horowitz Bez względu na ambicje autora zdjęć, fotografia kłamie. A twórca decyduje tylko, jak daleko chce się odsunąć od rzeczywistości

Surrealistyczne fotografie oraz zwielokrotnione kompozycje autorstwa Ryszarda Horowitza oglądać można na wystawie "Fotokompozytor" w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. - Inspirację czerpię głównie z malarstwa, z klasyki. To, co robię jest wynikiem połączenia wrażliwości z tym, co widziałem i czego się nauczyłem - wyjaśnia artysta.

Ryszard Horowitz opowiada także o tym, jak wygląda warsztat jego pracy oraz wyjaśnia, co - jego zdaniem - stoi na przeszkodzie w osiągnięciu dziś sukcesu w sztuce. Tłumaczy także, dlaczego fotograf powinien interesować się historią sztuki, a nie kolorowymi żurnalami.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Przygotowała: Katarzyna Cygler

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 11.16

kul/jsz

Czytaj także

Teatralny "Rozkład jazdy" Sebastiana Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 17:10
- Tłumacząc komuś zawiłości intrygi w tej sztuce, sami się gubimy. To istna teatralna incepcja, poziomy świadomości się w niej zacierają - mówił Sebastian Cybulski, odtwarzający role 3,5 głównych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rondo Sztuki. Urodziny galerii na przystanku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:00
- 10 urodziny galerii są także urodzinami naszych znajomych. W Rondzie Sztuki odbędzie się wiele okolicznościowych imprez oraz doroczna wystawa muzyczna, na której w tym roku pokażemy, jak na zdjęciach wygląda muzyka - zapowiada Adrian Chorębała, rzecznik prasowy Ronda Sztuki.   
rozwiń zwiń