"Kino węgierskie to nie tylko László Nemes"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 16:00
Węgierska kinematografia w ostatnich latach znów znalazła się w światowej czołówce. A to, co w niej najlepsze będzie można obejrzeć w trakcie Węgierskiej Wiosny Filmowej. 
Audio
  • Węgierskie kino wraca do gry. Co oglądać po "Synie Szawła"? (Stacja Kultura/Czwórka)
Na festiwalu zobaczyć będziemy mogli najlepszy film festiwalu w Karlowych Warach - To nie są najlepsze dni mojego życia w reż. Szabolcsa Hajdu
Na festiwalu zobaczyć będziemy mogli najlepszy film festiwalu w Karlowych Warach - "To nie są najlepsze dni mojego życia" w reż. Szabolcsa HajduFoto: mat. prasowe

Gáspár Keresztes Nagrodzony Oscarem "Syn Szawła" László Nemesa dobrze oddaje to, co dzieje się teraz w węgierskim filmie. Mamy wysyp młodych, zdolnych reżyserów, którzy z powodzeniem realizują swoje wizje

Przegląd rozpocznie się 19 i potrwa do 27 kwietnia w warszawskim kinie Muranów, ale kino węgierskie zagości także w Krakowie oraz we Wrocławiu. - Wśród reżyserów, którzy pojawią się na festiwalu, będzie m.in. klasyk Károl Makk. 90-letni twórca spotka się z Grażyną Szapołowską i Jadwigą Jankowską-Cieślak, czyli aktorkami, które wystąpiły w jego filmie "Inne spojrzenie" - opowiada gość Czwórki.

Zobaczymy też najnowsze produkcje, m.in. obraz "Swing" w reżyserii Csaby Fazekasa, poruszający i pełen humoru "Po życiu" Virága Zomborácza i wielokrotnie nagradzany obraz "Liza, lisia wróżka", który okrzyknięto "węgierskim filmem roku". Za co Węgrzy pokochali tę "odjechaną" komedię romantyczną?

Czytaj także
małgorzata szumowska 1200 pap.jpg
Kino jest kobietą? "W Polsce nawet bardziej niż na świecie"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Gáspár Keresztes (Intytut Kultury Węgierskiej)

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 10.39

kul/ab

Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy kina. Skazane na zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:40
- Wykonałem tytaniczną pracę. Przejechałem 12 tysięcy kilometrów, przekopałem się przez tony starych gazet. Dotarłem do faktów, których nikt wcześniej nie odkrył i poznałem nowe oblicze przedwojennych gwiazd polskiego kina - opowiada Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścieżka dźwiękowa. Zrzędliwie o filmach

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:00
- Jesteśmy na tyle bezczelni, że uważamy, że o filmach mamy do powiedzienia coś ciekawego. I robimy to na "Ścieżce dźwiękowej" - opowiada Bolesław Racięski, krytyk filmowy i współtwórca podcastu.
rozwiń zwiń