Stulecie ZASP-u. Nostalgiczny powrót do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:25
ZASP, czyli Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ma już 100 lat. Z tej okazji odbędą się koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty, a uroczystości potrwają trzy miesiące.  
Audio
  • O obchodach 100-lecia ZASP opowiadają Zbigniew Rymarz i Jarosław Wojciechowski (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: aerogondo2/shutterstock.com

- Związek powstał 21 grudnia z inicjatywy czołowych aktorów. W szczególności w okresie międzywojennym artyści zrzeszeni w tej instytucji wpływali na całe społeczeństwo w sposób niezwykły - mówił gość Anny Hardej, Jarosław Wojciechowski. - Ten Związek miał wówczas szalone znaczenie w środowisku, a przynależność do ZASP-u nobilitowała, dawała inną pozycję - podkreślał zaś w studiu Czwórki Zbigniew Rymarz.   

Pierwsze wydarzenia zaplanowano na 8 września w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Obchody jubileuszu rozpoczną się koncertem i wernisażem wystawy "W melodii jest siła zaklęta! Twórcy estrady w XX-leciu międzywojennym", podczas której zaprezentowane zostaną skarby ze zbiorów Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego i Instytutu Teatralnego: m.in. unikatowe fotografie Marii Malickiej czy Eugeniusza Bodo, jak również oryginalne autografy np. Toli Mankiewiczówny czy Jana Kiepury. W pokazach weźmie też udział m.in. grupa Bluszcz, specjalizująca się w modzie XX-lecia międzywojennego.

Co jeszcze czeka na uczestników wydarzeń? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Zbigniew Rymarz (członek zasłużony ZASP-u, artysta, którego zobaczymy podczas obchodów), Jarosław Wojciechowski (koordynator projektu)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 10.16

kd/kul

Czytaj także

Spektakl "Miny polskie". "Polacy w ogóle się nie zmieniają"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:00
- Najbardziej interesujące w tej produkcji jest to, że my, naród, Polacy, nic się nie zmieniamy. Mija 100, 200, 300 lat, a my jesteśmy wciąż tacy sami - mówi Maksymilian Rogacki o spektaklu "Miny polskie". Aktor gra w nim rolę Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń