"Narodowe Czytanie". Koterski, Mrozińska, Wroński o literaturze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:36
W sobotę, 8 września odbędzie się "Narodowe Czytanie". Lekturą tegorocznej odsłony jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Czwórka poprosiła wybranych artystów o zinterpretowanie bliskich im tekstów i zaprezentowanie ich na naszej antenie.
Audio
  • Aktorka Agnieszka Mrozińska o wierszu "Moja piosnka" Cypriana Kamila Norwida (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Pisarz Marcin Wroński o lekturze "Wielkiego tygodnia Polaków" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Aktor Michał Koterski czyta i interpretuje sonet "Póki w narodzie myśl swobody żyje" Adama Asnyka (Stacja Kultura/Czwórka)
  • "Do matki Polki" Adama Mickiewicza w interpretacji Sebastiana Cybulskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
  • "Pieśń o domu" Marii Konopnickiej w interpretacji Agnieszki Mrozińskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Przez cały tydzień, do 8 września, na naszej antenie znani aktorzy i muzycy, odnosząc się m.in. do tegorocznej lektury, czyli "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, prezentować będą teksty, które są dla nich ważne i zajmują szczególne miejsce w ich życiu.

Cykl rozpoczęła Agnieszka Mrozińska interpretacją utworu Cypriana Kamila Norwida "Moja piosnka". - To piękny wiersz, który idealnie pokazuje tęsknotę za ojczyzną. Zresztą Norwid pisał go, gdy sam był na emigracji. Czytając go pomyślałam o moim rodzinnym mieście, które dla mnie również jest troszkę "małą ojczyzną", za którą tęsknię - tłumaczyła Mrozińska. - Wiersz jest ciągle aktualny, bo przecież wielu naszych rodaków wyjeżdża. Wiem, że ci ludzie tęsknią: za przyjaciółmi, ludźmi, z którymi się wychowywali, za polską mentalnością. 


Agnieszka Mrozińska Agnieszka Mrozińska/fot. Stach Leszczyński/PAP

Rozmowa z Agnieszką Mrozińską w załączonym nagraniu audycji. W drugiej części cyklu spotkaliśmy się z Marcinem Wrońskim. Pisarz, autor m.in. kryminałów o komisarzu Maciejewskim, opowiadał o "Wielkim tygodniu Polaków, czyli opis pamiętnych wypadków w Warszawie" Karola Boromeusza Hoffmana - to opis pierwszych dni powstania listopadowego, w którym brał udział sam autor. - To tekst dziennikarski, a jednocześnie niezwykłe źródło wiedzy historycznej. Wydał mi się najbardziej prawdziwy - mówił  Wroński. 

Zaś wiersz Adama Asnyka "Póki w narodzie myśl swobody żyje” interpretował i omawiał Michał Koterski. - Mam tendencję do obwiniania innych, ale wiem, że istota bycia szczęśliwym jest we mnie. Jeśli jestem szczęśliwy sam ze sobą, postępuję zgodnie ze swoimi wartościami i postępuje fair wobec innych, jestem szczęśliwym człowiekiem. Akceptacja siebie jest tu kluczem do sukcesu i ten tekst tego dotyczy - mówił aktor. "Póki w narodzie..." to jeden z sonetów cyklu "Nad głębinami", które powstawały w latach 1883-1894. Zawierają refleksje poety na temat wolności, człowieczeństwa i tożsamości narodowej. Asnyk odnosi się też do walki o Polskę i do tego, że nikt nie jest z niej zwolniony.

Szczególny, napisany w 1830 roku, wiersz Adama Mickiewicza "Do matki Polski" na naszej antenie poetycko interpretował Sebastian Cybulski. 

Na kolejne odsłony Czwórkowego cyklu, poświęcone "Narodowemu czytaniu", zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w audycji "Stacja Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna HardejKasia Dydo

Przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 3-7.09.2018

kd/bch/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Shinrin-yoku. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:10
Autor książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria leśnych kąpieli", dr Qing Li swoimi badaniami udowodnił, że obcowanie z drzewami, a nawet wdychanie olejków eterycznych, może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Konopacka - sportsmenka nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 11:42
90. lat temu Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal olimpijski. - Była postacią wybitną, niezwykle wszechstronną - mówi Henryk Urbaś - rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń