X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Napisz bajkę z Ulą Bayuly. Bajka może Cię uleczyć

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:00
Okazuje się, że w dzisiejszym świecie bajek i opowieści potrzebują nie tylko dzieci. Dlatego Sen Nocy Letniej otwiera Centrum Bajek dla Dorosłych. 
Audio
  • Ula Bayuly opowiada o pisaniu bajek przez dorosłych i dla dorosłych (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwotnie bajki, baśnie czy przypowieści przekazywane były z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Wraz z rozwojem cywilizacji i kultury forma przekazu bajek zaczęła się zmieniać, a wraz z nią sposób obcowania z nimi. Obecnie bajki, baśnie, przypowieści częściej są słuchane, oglądane.

Czytam bajki japońskie, włoskie, w których jest świat nierealny, ale stworzony niekoniecznie dla dzieci, w którym widać, że jest on stworzony z mądrości danego plemienia Ula Bayuly 

- Bajki animowane bardzo odbiór bajek zinfantylniły - mówi Ula Bayuly. - W Centrum Bajek dla Dorosłych, w Śnie Nocy Letniej w Warszawie, moim celem jest by to uinfantylnienie odwrócić - dodaje. 

Ula Bayuly swe bajki pisze już od ponad 17 lat. Baśnie, przypowieści, metaforyczny język to dla niej sposób na uleczenie realnego świata. - Zafascynowałam się tym wtedy, kiedy ja sama potrzebowałam uleczenia - przyznaje gość Kasi Dydo. - W bajkach znajduję odpowiedzi na swoje własne pytania. One mi szalenie wtedy pomogły. Po wielu latach okazuje się że świat dojrzał do tego, że można się już nie wstydzić, że się pisze bajki - dodaje. 

Co odnajdziemy w bajkach japońskich? Na jakie pytania odpowiadają opowieści dla dorosłych? Jak powstają te, pisane przez naszego gościa? Czy w Polsce jest bajkowe środowisko? Czego Ula Bayuly nauczy chętnych na warsztatach pisania bajek, które odbędą się już 28 stycznia? O tym m.in. w rozmowie ze "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ula Bayuly (Centrum Bajek dla Dorosłych)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 11.29

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:45
- Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Była jego pierwszym dzieckiem, prawdziwym spełnieniem marzeń - opowiada Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej - Instytytu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń