X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie Warszawskie od kuchni. Ziemniak wyżywił Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:40
Mąka z trawy, kawa z żołędzi, marmolada z buraków, jajko i ryba z zmieniaka - tak za pomocą chochli dzielne dziewczyny walczyły, by uczestnicy Powstania Warszawskiego mieli siłę walczyć. 
Audio
  • O tym, co gotowano w trakcie Powstania Warszawskiego opowiada Aleksandra Zaprutko-Janicka (Stacja Kultura/Czwórka)
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys.Foto: CTK/PAP

- Polki w trakcie II wojny światowej na co dzień mierzyły się z wyzwaniem typu "zrobić coś z niczego". I wychodziły z tego zwycięsko - opowiada historyczka Aleksandra Zaprutko-Janicka.

Najsłynniejszą zupą była "plujka". Robiono ją ze zboża przeznaczonego na piwo, co zapewniało uczestnikom Powstania solidne węglowodany Aleksandra Zaprutko-Janicka

Korzystały z tego, co miały pod ręką. Gotowały herbatę z chwastów, używały "leki z bożej apteki". - Chodziły do parku, wyrywały odpowiednie rośliny, odejmowały im korzenie, suszyły, mełły i otrzymywały mąkę - mówi autorka książki "Okupacja od kuchni". 

Powstańcza kuchnia opierała się na zupach, a jedną z najważniejszych ról odgrywał ziemniak. - Musiał udawać jajko, bywał też rybą. Był łatwy w uprawie, a Polki potrafiły przyrządzać go na pierwsze i drugie dani oraz na deser. Robiły też wino z ziemniaka - dodaje historyczka.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>   

Jak smakuje brukiew? Dlaczego warto pić herbatę z pokrzywy? O tym m.in. w materiale Oli Jasińskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 11.05

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem Przestrzeń" - muzyka do tekstów Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:43
Tuż przed obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 28 lipca w Parku Wolności w Warszawie odbędzie się koncert premierowy płyty Moniki Borzym pt. "Jestem Przestrzeń". Krążek powstał na bazie tekstów Anny Świrszczyńskiej i muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokój na lato" otwiera się na kulturę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 18:25
W trakcie warszwskiej Nocy Muzeów (18 maja) oficjalnie otwarty zostanie piąty sezon "Pokoju na lato". Cykl imprez wraz z ośmioosobowym zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko otworzy Stanisława Celińska.
rozwiń zwiń