"Wojna oczami zwierząt". Co działo się z mieszkańcami ZOO w 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 20:43
XX wiek za sprawą I i II wojny światowej był okresem cierpienia wielu istnień. Wspominamy heroiczne czyny bohaterów i potępiamy okrucieństwo ludzi pomijamy w tych historiach inne ofiary działań wojennych – zwierzęta. 
Audio
  • Co działo się z mieszkańcami ZOO w 1939 roku? (Stacja kultura/Czwórka)
Nosorożce w warszawskim zoo
Nosorożce w warszawskim zoo Foto: shutterstock.com/cozypajamas

Natykamy się na historie maskotek oddziałów, jak niedźwiedzicy polarnej "Baśki" czy nieoczywistych bohaterów jak gołąb Cher Ami. Ale czy zastanawialiście się kiedyś co działo się ze zwierzętami z Ogrodów Zoologicznych w trakcie starć wojennych ludzi? 

Pomimo zagrożenia wiele z nich nie mogło opuścić swoich wybiegów nawet w trakcie bombardowania (pierwsza bomba spadła na wybieg niedźwiedzi polarnych). Inne, uzależnione od człowieka nie dałyby sobie rady na wolności. 

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Warszawski Ogród Zoologiczny zaprasza na wyjątkowy spacer "Wojna oczami zwierząt". Podczas połączonego z prelekcją zwiedzania będziemy mieli okazję poznać losy wielu mieszkańców Warszawskiego ZOO w 1939 roku, ale również będzie okazja do zapoznania się z historią znanej na całym świecie rodziny Żabińskich. 

Którym zwierzętom udało się wydostać na wolność w czasie bombardowania? Które z nich pomagały w komunikacji żołnierzom i cywilom walczącym w Warszawie? Co wydarzyło się na arenie pod wybiegiem lwów w 1939 roku? Spacer śladami historii warszawskiego Zoo odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Katarzyna Śledzińska (wolontariuszka,Warszawskie ZOO, Ośrodek Rehabilitacji Rannych Ptaków)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 10.15