"Od wybuchów wolę ludzkie historie" Katarzyna Puzyńska o książce "Policjanci. W boju"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 20:49
Pracę polskich policjantów opisała w swojej najnowszej książce "Policjanci. W boju" Tym razem autorka rozmawiała z antyterrorystami w czynnej służbie, ich kolegami, którzy musieli z niej odejść oraz z wdowami po poległych policjantach.
Audio
  • Katarzyna Puzyńska o służbie policjanta w książce "Policjanci. W boju" (Stacja kultura/Czwórka)
Katarzyna Puzyńska i Mateusz Dziemski
Katarzyna Puzyńska i Mateusz DziemskiFoto: Karina Terzoni/Czwórka

Działania decydujące o czyimś życiu podejmowane są w mgnieniu oka

- Do służby trzeba mieć powołanie. Chciałam pokazać pracę policjantów, którzy czasem bezinteresowne angażują się w działania, które mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Moi bohaterowie wchodzą do płonących domów, kiedy biorą udział w interwencji, muszą podejmować decyzje w mgnieniu oka. W jednej chwili od Twojej decyzji może zależeć nawet ludzkie życie - opowiadała.

"Jestem katalizatorem historii innych ludzi"

- Sprawy ludzkie interesują mnie dużo bardziej niż granaty. Staram się podchodzić do wykonywanej przez policjantów pracy ze zrozumieniem. Ja, która zbieram te historie, jestem w tej książce nieważna, to moi bohaterowie mają w niej głos. Swoje historie opowiadają tu również żony i wdowy po policjantach, bo ich praca ma wpływ także na rodziny i przyjaciół osób, o których opowiadam. 

- Ale nie jest to sama martyrologia - zastrzegała. - Znajdziemy tu sporo anegdot ze służby, bo nie wszystko trzeba zawsze brać na serio. 

Nowe wydawnictwo Katarzyny Puzyńskiej jest już dostępne w sieciach księgarskich online.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Puzyńska 

Data emisji: 1.04.2020

Godzina emisji: 11.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czytam, nie panikuję. O terapeutycznym wymiarze literatury

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:28
Zgodnie z regułą #zostańwdomu oraz #czytamniepanikuje twórcy Big Book Cafe postanowili wsiąść na rowery i dostarczać książki każdemu czytelnikowi spragnionemu literatury. Można zamówić je online do paczkomatów, pobrać w formie e-booka lub z dostawą do domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poradnik maturzysty. Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:40
20 listopada 1900 odbył się ślub poety Lucjana Rydla z wieśniaczką Jadwigą Mikołajczykówną spod krakowskich Bronowic. Wydarzenie to przeszło do historii polskiej literatury za sprawą dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszpirowski. Wstydliwa twarz czasów transformacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:55
Anatolij Kaszpirowski, zwany również "Czerwonym magiem" to rosyjski hipnotyzer, który na przełomie lat 80. i 90. XX w. przeprowadzał seanse hipnozy na antenie państwowej telewizji,  stając się tym samym uzdrowicielem milionów. Wielu widzów uznawało, że jego telewizyjne terapie leczyły szeroką gamę chorób - od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Normalni ludzie". Sally Rooney wywraca schemat "young adult"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 16:40
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie. Historię tej relacji opisała Sally Rooney w książce "Normalni ludzie" i udowodniła, że w literaturze jest ciągle miejsce na nowe spojrzenie na miłość.   
rozwiń zwiń